2024 Yerel Seçimleri'nde iktidar partisi 22 yıl sonra ilk defa CHP'nin gerisine düşerek ikinci parti oldu. Sürprizler ve ilklerle dolu olan bu yerel seçimde, seçimi kaybedenin mi yoksa seçimi kaybettirenin mi önemli olduğunu sizler için yorumlamaya çalıştım.

2024 Yerel Seçimlerinden önce Ak Parti'nin ikinci parti olup birçok belediyeyi CHP'ye kaptıracağını muhtemelen kimse tahmin etmedi , edemezdi de. Peki neden? 

Yaklaşık 10 ay önce 14 Mayıs'ta yapılan 2023 Milletvekilliği Seçimlerinde Cumhur İttifakı, oyların %49,50'sini alarak sandıklardan 1. parti olarak çıkmıştı. Millet İttifakı ise %35.04 oy alarak 2. parti olmuştu. Cumhur İttifakı 26 milyon 934 bin 455 kişinin oyunu alarak önceki başarılarını tazelemişti. Bundan sonra yapılacak yerel seçimler için de büyük bir şans elde etmişti. Millet İttifakı ise büyük bir umutla girdiği ve Erdoğan'ı devireceklerine çokça inandığı bir seçimden 19 milyon 63 bin 781 oy alarak ikinci parti olarak çıkıp büyük bir hayal kırıklığı yaşamıştı. 

İkinci tura kalan Cumhurbaşkanlığı seçiminde ise Cumhur İttifakı'nın adayı Cumhurbaşkanı Erdoğan tıpkı genel seçimlerde olduğu gibi oyların %49.50'sini alarak tekrardan Cumhurbaşkanı olmuştu. Erdoğan'a karşı girdiği tüm seçimlerden yenik ayrılan Millet İttifakı'nın adayı Kemal Kılıçdaroğlu ise 6'lı ittifak ve HDP seçmenin oylarına rağmen %44.90 alarak Cumhurbaşkanlığı seçimini kaybetmişti. 

İşte tüm bu istatistiki bilgiler ve genel seçim sonucundan da yola çıkarak 10 ay sonra yapılacak yerel seçimlerden Cumhur İttifakı'nın zaferle ayrılacağı tahminediliyordu. Fakat bu 10 aylık kısa sürede ekonmik anlamda büyük bir darboğazdan geçen halk, gittikçe daha da fakirleşiyordu. Bu 10 aylık süreçte dövizin ve akaryakıtın ateşini söndürmek bir yana yeni gelen zamlarla bu ateş adeta harlanmış daha da gürleşmişti. 

Memura, asgari ücretliye ve emekliye yapılan zamlar içerisinde en çok dikkat çeken emekliler oldu ve bana göre de seçimi Cumhur İttifakı'na kaybettiren emekliler oldu. Türkiye'de yaklaşık 16 milyon emekli yaşıyor. Ve bu emeklilerin eşlerini de sayarsanız ortaya 32 milyon gibi bir sayı çıkıyor. Emeklilerin birçoğunun Cumhur İttifakı'na oy verdiği bilinen bir gerçekti. Özellikle önceki seçimlerde sokak röportajlarında emeklilerin kime oy vereceksiniz? sorusuna Ak Parti'yi tercih etmleri bunun en büyük göstergesiydi. 

Fakat bu seçimde emekli maaşlarının enflasyona karşı erimesi özellikle büyük şehirlerdeki emeklilerin geçinememesi artık bıçağın kemiğe dayanmasıydı. Emeklinin zam istiyoruz itirazına karşı Ak Parti'nin sağır ve dilsiz rolü oynaması, biz zam yapmasak da emekliler zaten bize oy verecek öz güveni ve ciddi geçim sıkıntısının yansıması olarak insanların büyük geçim sıkıntısı yaşaması bu seçimde Ak Parti ve Erdoğan'ın seçimi ikinci parti olarak tamamlaması gibi bir sonuç çıkardı. 

Ve bana göre de bu seçimin kaybedeni ve kazananı değil kaybettireni önemli. CHP ve ittifakları bile bu seçimde bu kadar başarı beklemediklerini kendileri bile itiraf etti. Özellikle muhafakar sağ seçmenin kuvvetli olduğu yerlerde bile CHP'nin uzun yıllar sonra belediye kazanması da bizim bu tezimizi destekliyor. 

Demem o ki genel seçimlerde Cumhur İttifakı'nın aldığı 27 milyon oyun 10 ay sonra 18 milyona( AK Parti ve MHP oyları) düşmesinin başka da büyük bir nedeni olamaz. Ekonomik sıkıntıyı iliklerine kadar hisseden emeklilerin ,emeklerine karşı sefalet içinde yaşamaları muhtemelen bu seçimde bardağı taşıran son damlanın sandıklara yansımasıydı. 

Anlayana sivri sinek saz, anlamayana davul zurna az...