Sıcaklıkların artmasıyla birlikte birçok yerde yakılan anızlar tehlike oluşturabiliyor. Bismil Devlet Hastanesi de hastane bakım-onarım çalışmaları çerçevesinde arka bahçede kuruyan otların alev alıp hastaların etkilenmemesi ve alevlerin tehlike arz etmemesi için fiziki çalışma başlattı. 
Hastane tarafından kiralanan pulluklarla otlar yerinden söküldü ve hastane dışına çıkarıldı.

Yeni başhekim Uzman Dr. A.Rahim SAVCI ile İdari ve Mali İşler Müdürü Musa YAŞA'nın bizzat ilgilendiği hastane bakım-onarım çalışmaları çerçevesinde hastanenin bahçesi anızlardan temizlenerek tehlike oluşturmayacak bir seviyeye getirildi.

ANIZ YAKMAK SUÇ !

Bismil Devlet Hastanesi ayrıca anızların yakılmadan temizlenebileceğine de dikkat çekip toprağa, topraktaki hayvanlara ve çevreye verilebilecek zararı en aza indirgemeye çalıştıklarını belirtti. İdari ve Mali İşler Müdürü Musa YAŞA :

"Hastane yönetimi olarak bir dizi temizlik çalışması başlattık. Bahçedeki anızları yakmadan temizleme yöntemi ile aslında farkındalık oluşuturduk.

Ayrıca anız yakmak, tarlaya ve tarlada bulunan binlerce hayvana zarar veriyor. Yapılan araştırmalar anızların yakılmasının kolay toprak işlemesi sağlamasına rağmen toprağın organik madde kapsamı ve verim üzerine birçok bakımdan olumsuz etkileri olduğunu ortaya koymuştur.

Anızla birlikte toprakta bulunan mikroorganizmalar ölüm sonucu yok olmaktadır. Kontrolden çıkan anız yangınları ile çevreye büyük zararlar vermektedir. Bizler de hem bir farklılık oluşturmak hem de bu tarz bir tehlikeden uzak durmak için böyle bir çalışma gerçekleştirdik." diye konuştu.