BİSMİL'DE SİNEMA GÜNLERİ

Haberin başlığını ilk okuduğunuzda tahmin ediyorum ki sizler de heyecanlanmışsınızdır. Sizlerle paylaşacağım hikaye aslında 1970'lerde Bismil'de iki günde bir oynatılan sinema filmleriyle ilgili.

BİSMİL'DE SİNEMA GÜNLERİ
BİSMİL'DE SİNEMA GÜNLERİ
Bu içerik 2056 kez okundu.
Haberin videosu için tıklayın!

Şimdilerde yaşadığımız hayatı hep geçmişle karşılaştırıp derin bir "Ahhh" çekip eskiye özlem duyanımız çoktur. Hayat yaşadığımız kuşaktan ibaret değil. Bizden önceki kuşakların da kendine göre bir yaşam tarzı ve hayatı vardı. Bir millette sanat ve kültür geriye gidiyorsa o millet yozlaşmaya doğru hızla ilerliyor demektir. Bir millette yaşama zevki ve kalitesi düşüyorsa o millet geriye doğru gidiyor demektir. Şimdi sizlere anlatacağım hikaye 1970'lere ait bir hikaye. O zamanlar sanat ve kültüre verilen değer şimdiki Bismil'e göre hayli hayli fazlaymış. Dicle kenarındaki bir mahalle ile Seyithasan köyünden ibaret olan bu şirin ilçe( o zaman nahiye idi) sinema etkinliklerinden tutun da birçok konuda şimdiki kuşaktan daha iyiymiş. Çok uzatmadan anlatıcımızın hikayesiyle sizleri başbaşa bırakıyorum: 

"Her geçen gün Bismil daha geriye gidiyor evladım. Akrabalık bağları, gelenek görenekler, insanlık kısacası her şeyde bir problem var. Bizler eskiden sizler gibi gençken koltuğumuzun altında yumurta pişirirdik.( O zamanki gençliği ve hareketliliği anlatan bir deyim) Şimdiki gençler ise uyuşuk ve tembel.  Bizler gençken daha farklıydık. Hem genciyle hem de yaşlısıyla farklıydık aslında. Farklı etkinlikler yapılırdı Bismil'de. Mesela 1970-75'lerde Bismil'de "Kaya Hoca" lakaplı bir öğretmen vardı. Eğitimli ve zeki bir insandı. Bu "Kaya Hoca" Bismilli değildi, herhalde dışarı bir ilden gelip bizim nahiyede öğretmenlik yapardı. Kendisi "Kasaplar Çarşısı"nın orda tüm halkın katılımıyla iki günde bir "SİNEMA" oyunu izlettirirdi tüm nahiyeye. O zamanın parasıyla 50 kuruşa giderdik. Erkeklerin ve kadınların yerleri ayrı , fitne ve fesat ortamına mahal vermeden herkes sinemasını izleyip bir dahaki film için sabırsızlıkla evlerinin yolunu tutardık. Eskiler güzelmiş, kültür varmış, sanat varmış, hayat varmış. Şimdi ise her şey yapay, her şey sâde, her şey sahte...(Anlatan:E.C.)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Osman GÜLSEVEN     2017-08-27 Bizleri eskilere götürüp,gençliğimizi hatırlattığınız için teşekkür ederim.İlçemizin tarihi ile kısa bir bilgi vererek çalışmalarınıza katkıda bulunmak istiyorum.Öncelikle 1970 lerde Bismil nahiye değil ilçe idi.Cumhuriyetin ilk yıllarında Bismil halen bazı kalıntıları Dicle ile Batman Çayının birleştiği yerde bulunan ve ''ELMEDİNA denilen ilçeye bağlı idi.Büyük bir sel felaketi ile yok olan bu ilçeden sonra nüfus işleri Beşiri'ye tapu işleri ise Ergani'ye taşındı.Sevgi ve Saygılarımla...
Yunus utkucu     2017-08-10 Haberlerinizi ilgiyle takip ediyoruz gerçekten bismil e renk katacak bismil de yeni bir çığır açacaginizdan şüphem iz yok..
hoca     2017-08-10 Bismil lisesi yanında ve kurtuluş mahallesinde de varmış. Güzel konuya deginilmis ama şimdilerde akıllı telefon internet. ..vb kültür sanat hiç akıllara gelmiyor
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
BİSMİL'DE SAYILAR İLK DEFA BU KADAR YÜKSELDİ !!!
BİSMİL'DE SAYILAR İLK DEFA BU KADAR YÜKSELDİ !!!
AK PARTİ BİNASINA SALDIRAN ZANLILAR YAKALANDI !!!
AK PARTİ BİNASINA SALDIRAN ZANLILAR YAKALANDI !!!