EN ÇOK İHTİYACIMIZ OLAN ŞEY : NAMAZ

Ruhlar aleminden başlayıp dünya hayatı ile devam edip kabirden haşre kadar devam edecek yolculuğun en önemli duraklarından birisi de muhakkak ki dünya hayatı. İbadet neticesinde ahireti kazanmanın yolu dünyadaki ibadet ve büyük günahlardan kaçmakla gerçekleşiyor. İşte bu ibadetlerin içerisinde en önemlisi tabii ki NAMAZ'dır.

EN ÇOK İHTİYACIMIZ OLAN ŞEY : NAMAZ
EN ÇOK İHTİYACIMIZ OLAN ŞEY : NAMAZ
Bu içerik 550 kez okundu.

GÜNÜN DERSİ: NAMAZ

Namaz, muayyen vakitlerde hususî hareket ve okuyuşlarla yerine getirilen bir ibâdettir.

* Namaz, İslâm`ın îmandan sonra gelen en mühim emridir; dînin direği ve Müslümanlığın temel taşıdır. Namaz, îmanın alâmetlerindendir.

* Namaz, kul ile Allah arasında yüksek bir nisbet, ulvî bir münasebet ve nezih bir hizmettir.

* Namaz, Allah`ın kudretini idrâk eden ve büyüklüğü karşısında hayranlık duyan insanın, bu hürmet ve hayranlığını en münasip söz ve hareketlerle dile getirmesidir. Yahut da aynı hareketleri tekrarlamak suretiyle bu hürmet ve hayranlık duygularını kuvvetlendirmesidir.

* Namaz, kulun günde 5 defa Yaradanın huzuruna çıkması, divanında durması demektir. Bu yüce divanda, arada hiçbir vasıta olmadan her türlü dilek ve ihtiyacını, kul, bizzat Allah`a arzeder, O`na sığınır, yalnızca O`ndan yardım diler. Böylece Peygamberimizin, Mi`rac`da gerçekleşen Allah ile mülâkatı hâdisesi, namaz içinde sembolik olarak yaşanmış olur. Bu sırra işaret için, Peygamberimiz, "Namaz mü`minin mi`râcıdır" buyurmuştur.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
BİSMİL'DE SAYILAR İLK DEFA BU KADAR YÜKSELDİ !!!
BİSMİL'DE SAYILAR İLK DEFA BU KADAR YÜKSELDİ !!!
AK PARTİ BİNASINA SALDIRAN ZANLILAR YAKALANDI !!!
AK PARTİ BİNASINA SALDIRAN ZANLILAR YAKALANDI !!!