Reklamı Geç
Kızılay Web Banner 160X600
Kızılay Web Banner 120X600

BİSMİL MÜFTÜSÜNÜN KIYDIĞI NİKAH GEÇERLİ Mİ ?

Meclisten geçen müftülerin de resmi nikah kıyma yetkisinin hemen ardından ilk resmi nikahı Bismil müftüsü kıydı. Lakin Diyanet İşleri Başkanlığı yetkilendirme verilmediği için bu nikahın mümkün olmayacağını söyledi. Konu ile ilgili açıklamayı sizler için yayınlıyoruz.

BİSMİL MÜFTÜSÜNÜN KIYDIĞI NİKAH GEÇERLİ Mİ ?
BİSMİL MÜFTÜSÜNÜN KIYDIĞI NİKAH GEÇERLİ Mİ ?
Bu içerik 872 kez okundu.

BİSMİL MÜFTÜSÜNÜN KIYDIĞI RESMİ NİKAH GEÇERLİ Mİ?

Türkiye'nin gündemine bir anda oturan Türkiye'de ilk defa bir müftünün kıydığı nikah ile ilgili tartışmalar bitmedi. Diyanet İşleri böyle bir maddenin kabul edildiğini lakin hala görevlendirme yapılmadığını belirterek Bismil Müftüsünün kıydığı nikahın aslında geçerli olmadığını belirtti.

DİYANET'İN AÇIKLAMASI

"5490 sayılı Nüfus Hizmetleri Kanununda yapılan değişiklikle İl ve İlçe Müftülüklerine Evlendirme Memurluğu yetkisi ve görevi verileceği hükmü Kanuna eklenmiş ancak bu konuda İçişleri Bakanlığından henüz bir yetkilendirme ve görevlendirme işlemi yapılmamıştır. İlgili Bakanlıkla Başkanlığımız arasında konuyla ilgili çalışmalar devam etmektedir.

Bu itibarla, İçişleri Bakanlığı tarafından müftülüklerimize yetki verilmeden resmi nikah kıyılması mümkün bulunmamaktadır. Yetkilendirme işlemleri konusunda Başkanlık tarafından müftülüklerimize ayrıca bilgilendirme yapılacaktır. Başkanlığımızdan gelecek bilgilendirme sonrasında müftülüklerimiz resmi nikâh işlemlerine başlayacaklardır.

Konuyla ilgili İçişleri Bakanlığı ile müşterek bir eğitim programı çalışması, uygulamalar konusunda klavuz el kitabı hazırlanması planlanmaktadır."

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
"DEMİRTAŞ" AİLESİ TAZİYE MESAJI
KOVİT AŞISINDA SON DAKİKA !!!
KOVİT AŞISINDA SON DAKİKA !!!