BİSMİL'DEKİ MEZARLIKLARA SAHİP ÇIKALIM !!!

BİSMİL'DEKİ MEZARLIKLARIN İÇLER ACISI HALİ BİSMİL MEDYA OLARAK BİZLERİ RAHATSIZ ETTİ VE BU KONU İLE İLGİLİ BİR YAZI KALEME ALDIK

BİSMİL'DEKİ MEZARLIKLARA SAHİP ÇIKALIM !!!
BİSMİL'DEKİ MEZARLIKLARA SAHİP ÇIKALIM !!!
Bu içerik 760 kez okundu.
Haberin videosu için tıklayın!

 Bugün birey olarak yerleşik hayat düzeninde yaşamış olduğumuz alanlar olan evlerin, iş yerlerinin, parkların, yolların, spor alanlarının ya da diğer sosyal tesislerin bakımına ve temizliğine büyük önem vermekteyiz. Çünkü bu alanlar bir nevi o şehrin ya da ilçenin vitrinidir ve dışarıdan nasıl göründüğü, o bölgede yaşayan insanlarca ya da o şehre ziyarete gelmiş diğer insanlarca nasıl göründüğü ya da algılandığı çok önemlidir.

Fakat içinde yaşadığımız alanlar bunlarla sınırlı değildir. Örneğin mezarlıklar da içinde bulunduğumuz çevrenin bir parçasıdır.

Önemli günlerde bayramlarda ya da ölüm yıl dönümlerinde buraları ziyaret eder vefat etmiş yakınlarımıza dua ederiz. Her ne kadar diğer alanlar gibi sık kullanılmasa da ya da çok göz önünde olmasa da gene de mezarlıkların bakım ve temizliği önemlidir. Şehir merkezlerinde ya da büyük şehirlerin mezarlıklarında bu durumdan söz edemeyiz. Orda belediyeler gerekli hassasiyeti göstermektedir. Fakat bazı ilçelerde, kasabalarda veya köylerde bu durumdan söz edemeyiz. Özellikle de Bismil ilçemizde bunu somut olarak görmekteyiz. Çoğu mezarlıkların bakımsız olduğu görülmektedir. Bu bölgelerdeki mezarlıkların bakımsızlıktan taşlarının döküldüğü, otların neredeyse insan boyu kadar olduğu, mezarların yerlerinin belirsizleştiği, tahrip edildiği görülmektedir. Buradan hareketle bu haberi yazmaya karar verdim.
Neler Yapabiliriz peki ?

Bu konuda belediyelere ve özelikle mahalle muhtarlarına önemli rol düşmektedir.

1. Mahalle muhtarlıkları bakımsız kalan mezarlarının yeniden bakımı ve temizliği için bağlı oldukları belediyelerle iletişim halinde olmalıdır.

2. Belediyeler bu konuda mahalle muhtarlıklarına gerekli maddi desteği sağlamalıdır.

3. Belediyelerde bu iş için belli bir ekip oluşturulmalı.

4. Belediyelerce oluşturulan bakım ve temizlik ekipleri haftanın belirli günlerinde bu iş için görevlendirmeli.

5. Belediyelerce yayınlanan yerel gazetelerde ya da dergilerde bu iş için kurulan ekibin haberlerine yer verilmeli.

6. Mezarlık sahiplerinin de mezarlıklarını daha sık ziyaret etmeleri teşvik edilmeli.

7. O bölgelerde yaşayan yerel halk ve şehir dışında yaşayan fakat orada vefat etmiş yakınlarının kabri olan insanlardabir bilinç oluşturulmalı. Bu konuda yerel yönetimler, muhtarlıklar, medya ve halk üzerinde güçlü bir bilinç oluşturulduğunda ve gerekli imkanlar sağlandığında mezarlıklarımız eski güzel görünümüne geri dönecektir.

Özellikle Bismil Medya olarak bu konu üzerinde hassasiyetle duracağımızı belirtip mezar sahiplerinin de bu konuda ellerini taşın altına koyup sorumluluk bilinci ile hareket edeceklerini umuyoruz. Geçmişine ait değerine sahip çıkamayan bir topluluk geleceğine de fazla bir şey bırakamaz anlayışı ile geçmişlerimize rahmet diliyoruz. 

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
ahmet     2017-08-10 güzel bir tespit
Yunus emre     2017-08-10 Gercekten önemli bir konuya trmas etmissiniz.ölülerimize saygi duymaliyiz.nasil kendi evimize özen gösteriyorsak,ölülerimizin istiratgahinada öyle özen göstermeliyiz.
Hamit     2017-08-10 Faydalı ve güzel bir yazı olmuş teşekkürler..
hoca     2017-08-10 Güzel Yazı emeğinize sağlık umarım yetkili merciler gerekeni yapar
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
BİSMİL'DE SAYILAR İLK DEFA BU KADAR YÜKSELDİ !!!
BİSMİL'DE SAYILAR İLK DEFA BU KADAR YÜKSELDİ !!!
AK PARTİ BİNASINA SALDIRAN ZANLILAR YAKALANDI !!!
AK PARTİ BİNASINA SALDIRAN ZANLILAR YAKALANDI !!!