BİSMİL TAPU'DA NELER OLUYOR?

Bismil’de arazi toplulaştırma ile ilgili artan şikayetler üzerine Kaymakam Turgay Gülenç’in talimatıyla Tapu’da çalışan personeller açığa alınmış ve Kaymakam Gülenç, iddiaların araştırılması için müfettiş talebinde bulunmuş ilçeye geçici görevlendirmeyle personel atanmıştı? Peki davanın seyri ne durumda? Peki davanın seyri ne durumda?

BİSMİL TAPU'DA NELER OLUYOR?
BİSMİL TAPU'DA NELER OLUYOR?
Bu içerik 2105 kez okundu.

Bismil İlçesi’nde arazi toplulaştırma işlemlerinde usulsüzlük yapıldığı iddiaları İlçe Kaymakamı Turgay Gülenç’’i harekete geçirmiş ve Gülenç, ilçede toplulaştırma ile ilgili yapılan işlemlerde yolsuzluk şikayetlerin artması üzerine geçtiğimiz Temmuz ayında Bismil İlçe Tapu Müdürlüğü’nde görevli ve aralarında Müdür vekilinin de olduğu 7 personeli açığa almıştı

MÜFETTİŞLER İDDİAYA EL ATMIŞTI
Açığa alınan personellerin yerine Diyarbakır’da bulunan Tapu Kadastro 7. Bölge Müdürlüğü tarafından farklı il ve ilçelerden geçici personeller görevlendirildiği öğrenilmişti.  Yaşandığı ileri sürülen usulsüzlüklerle ilgili Gülenç, ilgili kurumlardan konunun araştırtması amacıyla müfettiş talebinde bulunmuş ve müfettişler Ağustos ayında ilçeye gelerek iddiaları araştırmaya başlamıştı.

ARAŞTIRMA NE DURUMDA

Açığa alınan kişilerle birlikte birçok kişinin ifadesine başvurulduğu bildirilen davayla ilgili geniş ve detaylı tahkikatın yapıldığı bilgilerine ulaştığımız davanın ileriki günlerde daha da hızlanacağı bildirildi. Özellikle yoğun şikayetin olduğu tapu dairesiyle ilgili skandalın ardından müfettişlerin işi sıkı tuttuğu da gelen bilgiler arasında.

TÜRKİYE'DE EN ÇOK RÜŞVET TAPU DAİRELERİNDE

Tapu Sicil Müdürlükleri'nde çalışanların yüzde 5,7'si Tapu Kadostro Genel Müdürlüğü'nü; yolsuzluğun yaygın olduğu bir kurum olarak değerlendirdi. Ankete katılan vatandaşların yarısı, Tapu Sicil Müdürlükleri'nde torpil yaptırmadan veya görevlilere herhangi bir menfaat sağlamadan iş yaptırmanın kolay olduğu ifade etti. “Sizce, tapu müdürlüklerinde yolsuzluk ve rüşvet ne derece yaygındır?” sorusuna ise, yüzde 23,5 oranında yolsuzluk ve rüşvetin hiç olmadığı, yüzde 26,2 oranında çok az olduğu, yüzde 32,1 oranında ise diğer kurumlar kadar olduğunu cevabı verildi. Yolsuzluk ve rüşvetin çok yaygın olduğunu düşünenlerin oranı ise yüzde 18,2 oldu.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
"DEMİRTAŞ" AİLESİ TAZİYE MESAJI
KOVİT AŞISINDA SON DAKİKA !!!
KOVİT AŞISINDA SON DAKİKA !!!