DOĞU'NUN HÜKÜMDARI: SELAHATTİN-İ EYYÜBİ !!!

Gazetemizde yazmaya başlayan tarihçi hocamız Sayın Özgür ÖZTÜRK, ilk yazısında tarihte önemli yeri olan ve Kudüs'ü ordusuyla birlikte fetheden Selahattin EYYÜBİ'yi konu aldı.

DOĞU'NUN HÜKÜMDARI: SELAHATTİN-İ EYYÜBİ !!!
DOĞU'NUN HÜKÜMDARI: SELAHATTİN-İ EYYÜBİ !!! Admin

İslâm tarihinde tarihi etkileyen şahsiyetler sürekli olarak öne çıkmış ve toplum içinde farklı bir yere  sahip olmayı bizzat kendileri yaptıklarıyla hakketmişlerdir. Salâhaddin-i Eyyûbî bütün Müslümanların bizzat sevdiği müslüman devlet adamlarından biridir. Salâhaddin’e bu sevgiyi kazandıran en büyük etken , onun Kudüs fatihi olmasından kaynaklanmaktadır.

 

İslâm dünyasının işgalci Haçlılar karşısında zor günler geçirdiği bir dönemde tarih ve siyaset sahnesine çıkan, Kutsal Topraklardaki Haçlı saldırılarını önemli ölçüde nihayete erdiren, İslâm alemi için büyük bir tehdit olan İsmâilî Bâtınîlerine karşı başarılı mücadeleler veren ve tarihte ilk kez Suriye ve Mısır coğrafyasındaki siyasî birliği tesis eden Selahaddin Eyyûbî, bu başarılarının doğal bir sonucu olarak her zaman ilgi çekmiş bir tarihî bir  kahramandır. Selahaddin ismi, İslam dünyasında, Hristiyan dünyasına karşı Müslümanları birleştiren ve İslam aleminin temsilcisi  ve koruyucusu  olan lider bir komutanı akla getirmektedir.

       Selahaddin Eyyûbi, Batı’da bilinen adıyla “Salahaddin”, 12. yüzyılda dağınık haldeki Müslümanları bir araya getirerek Haçlı ordularını üstün bir mücadele azmi ve kararlılıkla yenerek Kudüs’ü tekrar İslam dünyasına kazandıran ünlü Müslüman komutan ve hükümdar unvanını almıştır. Onu Hristiyan, Müslüman ve Yahudilerin birlikte saygı gösterdiği ender bir karakter yapan şey ise sadece askeri başarıları değil, aynı zamanda sahip olduğu üstün kişiliğidir.

       Selahaddin Eyyübi , sadece  askeri alanda değil aynı zamanda ilmi sevmesi, ilme yönlendirmesi yönüyle de ayrıca dikkatleri çekmektedir. Bundan dolayı Mısır ve Suriye’de bir çok ilim yuvası ve medrese açmış, İslami kültür  ve ilimlerin yayılması için gayret göstermiştir.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
BİSMİL'DE SAYILAR İLK DEFA BU KADAR YÜKSELDİ !!!
BİSMİL'DE SAYILAR İLK DEFA BU KADAR YÜKSELDİ !!!
AK PARTİ BİNASINA SALDIRAN ZANLILAR YAKALANDI !!!
AK PARTİ BİNASINA SALDIRAN ZANLILAR YAKALANDI !!!