MARKETLERDE ÜCRETLİ POŞET UYGULAMASI NEDEN GEREKLİ !!!

Poşetlerin yeni yıl ile birlikte ücretli olmasını kimi iktidara, kimi doymak bilmez marketçilere, kimi ise farklı nedenlere bağladı. Bismil Medya olarak sizler için araştırdık ve poşetlerin neden ücretli olduğunun nedenini bulmaya çalıştık...

MARKETLERDE ÜCRETLİ POŞET UYGULAMASI NEDEN GEREKLİ !!!
MARKETLERDE ÜCRETLİ POŞET UYGULAMASI NEDEN GEREKLİ !!! Admin

 

HER POŞET İÇİN 25 KURUŞ VERİLECEK !!!

01 Ocak 2019 tarihi itibariyle marketlerde ücretsiz poşet verilmesi uygulaması son buluyor. Yeni yılda marketlerden yapacağınız alışverişler sonrasında talep edeceğiniz poşet başına cebinizden 25 kuruş çıkacak. Alacağınız her poşet için marketler sizden poşet ücretini de tahsil edecek. Televizyonlarda yapılan haberlere göre marketlerin alacakları poşet ücretinin poşet maliyeti kadarı marketlerde kalırken arta kalan kısmı ise devlete gelir olarak aktarılacak.

POŞETLER NEDEN ÜCRETLİ OLDU ?

Peki poşetler neden ücretli oldu? Ücretli poşet uygulamasının amacı düşünüldüğünde ve dünyanın insanoğlu tarafından uğradığı kirlilik de göz önüne alındığında, bu uygulamalar yeterli olmasa bile gelecek için umut verici. Zira ortalama bir marketin aylık 30 ton poşet tükettiğini varsayarsak, dünya çapındaki naylon torba kullanımının ne denli ciddi olumsuz sonuçları olduğunu anlamak çok da zor değil.

DEVLET BU KONUDA ÇOK CİDDİ TEDBİRLER ALMIŞ DURUMDA !!!

Poşet kullanımının ücretli hale getirilmesinde buraya kadar ele aldıklarımız doğayı ve dünyayı ilgilendirirken özellikle ülkemizde yaşanan fiyat artışları sebebiyle geçim sıkıntısı çeken vatandaşlarımızı ilgilendiren kısmından da bahsedelim. Poşetlerin ücretli olması demek özellikle bir alışverişinde 6 poşet kullanan bir vatandaşın cebinden fazladan 1,50 TL çıkacak anlamına geliyor. Bu uygulamadan marketler de çok memnun değil esasen. “Canım marketler promosyon olarak yine verir, bir yolunu bulurlar burası Türkiye” diyenleri duyar gibiyiz. Ancak bu sefer marketlerin bu konuda yapabilecekleri pek birşey yok, zira ücretsiz poşet verildiğinin tespit edilmesi halinde marketlere ciddi parasal yaptırımlar var. Bu sebeple marketlerin bu riske girmesi şimdilik pek imkan dahilinde gözükmüyor.

İNGİLTERE'DE PLASTİK POŞET ÜCRETLİ OLDU, KULLANIMI %86 AZALDI !!!

İngiltere’de 5 Ekim 2015’ten beri tek kullanımlık plastik poşetlerin ücretli olması uygulaması oldukça iyi sonuçlar verdi. İngiltere hükümetinin açıkladığı verilere göre yedi büyük süpermarkette kullanılan plastik poşet sayısı %86 oranında azaldı.

Belirlenen ücret oldukça düşük olmasına rağmen uygulamanın caydırıcı olduğu açıkça görülüyor. Ücretli poşet uygulaması ile gereksiz poşet kullanımının önüne geçen İngiltere, çevre kirliliğine neden olan plastik poşetler için çalışma başlatan veya başlatacak olan ülkeler açısından da iyi bir örnek teşkil ediyor.

PLASTİK ŞİŞE VE TEK KULLANIMLIK KAHVE VE ÇAY BARDAKLARI DA YASAK DAHİLİNE ALINSIN !!!

İngiltere’de başarıyla sonuçlanan uygulama için çevreci örgütlerin, benzer bir uygulamanın plastik şişelere ve tek kullanımlık kahve bardaklarına da getirilmesini talep ettiği belirtiliyor.

DAHA TEMİZ VE GÜZEL BİR GELECEK İÇİN ÇEVRE KİRLİLİĞİNE "HAYIR"DİYORUZ !!!

Bismil Medya olarak gelecek nesillere daha yaşanabilir bir dünya bırakabilmek, temiz bir dünyada yaşayabilmek adına bizim de esasen bu uygulamayı kabullenmemiz ve küçüklere de çevreye bu yönüyle duyarlı olmayı öğretmemiz gerekiyor. Zira yaşanacak başka bir dünya yok. Çevreye verdiğimiz en ufak zararın yansıması yine insanoğluna dönüyor. Bu bilinçle hareket etmek gelecek nesillerimize daha güzel ve temiz bir dünya bırakabilmek adına oldukça önemli.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
BİSMİL'DE SAYILAR İLK DEFA BU KADAR YÜKSELDİ !!!
BİSMİL'DE SAYILAR İLK DEFA BU KADAR YÜKSELDİ !!!
AK PARTİ BİNASINA SALDIRAN ZANLILAR YAKALANDI !!!
AK PARTİ BİNASINA SALDIRAN ZANLILAR YAKALANDI !!!