SADECE MİLLİ PİYANGO DEĞİL RÜŞVET VE ADAM KAYIRMA DA GÜNAH !!!

Ülkemizde her yılbaşı olduğu gibi bu yılbaşında da noel ve milli piyango tartışılmaya başlandı. Dini açıdan caiz görülmeyen yılbaşı kutlamaları ve milli piyango çekilişi bu yıl da gündemin ilk sırasında. Bismil Medya olarak bizler ise olaya farklı bir açıdan baktık ve sosyal hayatta bu kadar rüşvet ve iltimas varken neden sadece milli piyangonun dini açıdan caiz olup olmadığı üzerinde duruluyor.

SADECE MİLLİ PİYANGO DEĞİL RÜŞVET VE ADAM KAYIRMA DA GÜNAH !!!
SADECE MİLLİ PİYANGO DEĞİL RÜŞVET VE ADAM KAYIRMA DA GÜNAH !!! Admin

Bismil Medya olarak sizler için araştırdık ve bazı konuların helal-haram noktası üzerinden şu kanıya vardık: Evet dini açıklamalara göre milli piyango ve kumar benzeri çekiliş ve oyunlar haram. Ama sadece milli piyango değil toplumu çok rahatsız eden rüşvet, adam kayırma da caiz değil ve haramdır.

Kişinin, gerekli şartları taşımadığı, yahut dikkate alınan kriterler itibarıyla daha layık olan birileri bulunduğu hâlde, bazı kimseleri aracı kılarak hak etmediği bir yere gelmesi dinen caiz değildir.

TORPİL VE ADAM KAYIRMA NEDİR ?

1. Hakkı olmadığı hâlde bir şeyi elde etmek. Bu durum, elde edilen şeyin gerçek hak edenine karşı bir zulümdür. Dolayısıyla bir kul hakkıdır.

HAKKI OLAN BİR ŞEY İÇİN ARAYA ADAM SOKULABİLİR !!!

2. Hakkı olan bir şeyi, ancak araya adam koymak suretiyle elde etmeye çalışmak. Bu durum caizdir. Çünkü, hak ettiğine inandığı bir şeyi normal yolla elde etmek zor olduğu için, kendi hakkını gücü yeten birilerinin eliyle elde etmeye çalışmaktır. Burada kul hakkı diye bir şey yoktur. Çünkü, liyakat sahibi olduğu hâlde hak ettiği görevi alamayan kimselere yardımcı olmak ise iltimas / torpil niteliği taşımaz.

3. Kişi hakkı olmadığı bir işe torpil yaparak girerse, kul hakkına girmiş olsa da kazancı haram olmaz. Çünkü bu parayı çalıştığının karşılığı olarak almaktadır. Fakat hak etmediği bir göreve iltimas yoluyla gelip hem de bulunduğu görevin gereklerini yerine getirmeyen veya getiremeyen, kişinin alacağı maaş helal olmaz.

4. Torpilin caiz olması için, torpil olmaksızın hiçbir şekilde hakkını alamaması ve kendisinin de bunu hak etmiş olması şarttır. Bu şekildeki bir muamelenin adı "torpil" değil "hakkını koruma" olur. Örneğin, atanacak kadar puanı yüksek olduğu hâlde ve diğer şartları da daha iyi olduğu hâlde, kendisinden daha aşağıdaki birisi torpille önüne geçecekse, o zaman (kendi hakkını korumak için) torpil yapması caiz olur. Aksi hâlde caiz olmaz.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
BİSMİL'DE SAYILAR İLK DEFA BU KADAR YÜKSELDİ !!!
BİSMİL'DE SAYILAR İLK DEFA BU KADAR YÜKSELDİ !!!
AK PARTİ BİNASINA SALDIRAN ZANLILAR YAKALANDI !!!
AK PARTİ BİNASINA SALDIRAN ZANLILAR YAKALANDI !!!