BİSMİL'DEKİ SOKAK HAYVANLARINA SAHİP ÇIKALIM !!!

Bismil'de havalar soğudu. Sokak köpeklerinin en zorlu mevsimi başladı. Ancak kışın bu çetin şartlarında onların hayatını kolaylaştıracak dört yöntem var.

BİSMİL'DEKİ SOKAK HAYVANLARINA SAHİP ÇIKALIM !!!
BİSMİL'DEKİ SOKAK HAYVANLARINA SAHİP ÇIKALIM !!! Admin
Bu içerik 760 kez okundu.

Havanın soğumasıyla sokaktaki hayvanlar için yılın en zor dönemi başlar. Kış vücut ısılarını korumak ve yemek bulmak için her zamankinden fazla enerji harcaması gereken sokak hayvanlarını, yemek bulmada da zorlar. Kışın bu çetin şartlarında sokak hayvanlarının yaşantısına sıcak dokunuşlar yapabiliriz. İşte o 4 küçük dokunuş:

SU KAPLARI BIRAKIN

Kedi köpek ve kuşların su kaynağı olarak kullandığı küçük birikintiler kış aylarının gelmesi ile beraber donduğundan su bulmakta zorlanabilirler. Unutmamamız gereken bir şey var ki o da su, yaşamdır. Birçok sokak hayvanı su bulamadığı için ciddi sağlık sorunları ile karşı karşıya kalır. Sokak hayvanlarının su ihtiyacını karşılamak için de yapacağımız iş çok kolaydır. Büyük bir pet şişeyi yarısından keserek iş görecek bir su kabı yapabiliriz. Ara sıra da su kabındaki suyun donup donmadığını ve temizliğini de kontrol etmemiz gerekiyor.

YEMEK İHTİYAÇLARINI KARŞILAYIN

Fazla gelen ya da yenmeyip kalan yemeklerle sokak hayvanlarının yemek ihtiyaçlarını karşılayabiliriz. Ama artan yemekleri sokak hayvanlarına verirken dikkatli olunmalı. Bozulmuş yemekler kesinlikle verilmemeli. Yemekler bir kap içinde verilmeli. Bunun için evde bir kap hazırlanabilir.  Bunun için büyük pet su kapları kullanılabilir. Sokak hayvanlarına özel yemek de yapılabilir.

SAĞLIK DESTEĞİ SAĞLAYIN

Yaralı sokak hayvanları ile karşılaşıldığnda yapılması gereken ilk iş veterine götürmektir. Eğer veterinere götürme imkanı yoksa, hayvana eczanede satılan Betadin gibi acıtmayan tendürdiyotlar ile pansuman yapabilir, tahriş olmuş akan gözlerine yine eczanede satılan antibiyotikli göz damlalarından damlatıp göz pomadı (Teramicyn) sürebilirsiniz. Ama doğru çözüm onun bir veterinere götürmektir.

BARINAK YAPIN

Evde bulunan veya evde bulunmasa bile kolayca ulaşabileceğimiz eşyalar ile barınak yapabiliriz. Sokak hayvanları için yaptığımız barınakları güvenli bir köşeye bırakarak kış aylarına sokak hayvanlarının soğuktan korunmasını sağlayabiliriz.

BİSMİL MEDYA OLARAK BİSMİL HALKIMIZDAN BU KONUDA DUYARLILIK İSTİYORUZ.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
"DEMİRTAŞ" AİLESİ TAZİYE MESAJI
KOVİT AŞISINDA SON DAKİKA !!!
KOVİT AŞISINDA SON DAKİKA !!!