KUSARAK HELAK OLAN KAVİM: POMPEİ

Pompei, İtalya'nın Napoli şehri yakınlarında eski bir Roma şehri. Yaşamdan çok daha fazla keyif alabilmek için yatarak yerler ve yediklerini kaz tüyü ile kusarak, yemeye devam ederlermiş. Şehrin edepsizliğe ve aşırı zinaya düşkünlüğü nedeniyle tarihten silindiğine olan inanç çok büyüktür.

KUSARAK HELAK OLAN KAVİM: POMPEİ
KUSARAK HELAK OLAN KAVİM: POMPEİ

Günümüzde dünyaki tek aktif ve tehlikeli yanardağ olan Vezüv Yanardağı’na sahip Pompei’de, yaklaşık 1929 yıl önce bir patlama sonucunda insanlar bütün şehrin yok olmasına tanık oldular.

EN ZENGİN VE YOLSUZLUĞUN EN ÇOK OLDUĞU ŞEHİR: POMPEİ

MS 79’da,Napoli’nin Güneyi’ndeki Pompei dünyanın en zengin ve en yolsuzlaşan kentiydi.O senelerde Pompei’de Roma İmparatorluğu hüküm sürmekteydi. Şehrin edepsizliğe ve aşırı zinaya düşkünlüğü nedeniyle tarihten silindiğine inanç çok büyüktür. Hatta bazılarına göre Pompei de, Sodom ve Gomore gibi Allah tarafından cezalandırılan şehirlerden biridir. İmparator Caligula, zaten kendi kız kardeşine aşıktı. Halkın ise ondan geri kalır yanı yoktu. Bir ticaret şehri olan Pompei’in dört bir yanı genelevlerle çevriliydi. Ayrıca eşcinsellik de normal karşılanıyordu. Nüfusun yüzde 60’ı asil halktan, yüzde 40’ı köleden oluşuyordu. Asiller müthiş bir zenginlik içindeydi.

ÖNCE YEMEK YERLER DAHA SONRA BİLEREK KUSARLARDI

Rivayete göre; önce yemek yerler, daha sonra yediklerini kaz tüylerini kullanıp kusarlardı. Nedeni ise daha fazla yemek yiyebilmek, yemek zevkinden sonuna kadar faydalanmaktı. Felaket gününe kadar önceleri şehirde,çeşitli şiddetlerde birçok deprem olmuş ancak halk hayatını aynı düzende yaşamaya devam etmiş. MS 79'da Vezüv yanardağının küçük küçük patlamalarına da alışık olan halk o gün de dağdan gelen ufak tefek külleri umursamadı ancak bu sefer o küllerin ardı arkası kesilmedi. Panikle limana doğru koşan bazı insanlar gemilere binip kaçamadılar çünkü deniz de kabarmış ve bütün gemileri sahile doğru geri atıyordu. Ve o gün insanlar her ne yapmaktalarsa, kimisi pazarda kimisi evinde; kükürt gazından zehirlenerek öldüler ve lavlarla birlikte üzerlerine 18metre kaplanan kızgın kumlar ve gazlarla taşlaşıp kaldılar. Patlamada yayılan kül bulutları, felaketi haber verircesine Anadolu, Suriye ve Mısır'a kadar uçuştu. Sadece birkaç saat içinde 18 km'lik alanda yer alan Pompei, tamamen lavlarla kapandı. 16 bin nüfusun hepsi helak oldu. Daha sonra kazı çalışmalarında ortaya çıkan bu felakette insanların şekilleri belli olsun diye kazı yapılmadan boşluklardan dökülen alçıyla o şekillerin bozulmadan gün yüzüne çıkarılması sağlandı.

HER ŞEY TAMAMEN TAŞLAŞMIŞ

Her şey o kadar taşlaşmış ki, bugün hala İtalya’da bu insanların müzesini gezebiliyor ve o anda neler yaptıklarını gözlerimizle görebiliyoruz. Ocaktan indirilmemiş bir domuz, fırından çıkarılamamış ekmekler, sırtlarındaki mücevher çuvalıyla sokak kapısını açmaya çalışırken yığılıveren kadın ve erkekler. Kiminin başı ellerinin arasında, kimi çocuğuyla kaçma derdinde. Bir yanda, şehir kapısı önünde üst üste yığılmış cesetler. Öte yanda, bir zengin evinde cenaze törenine katılan ve yerlerinden kalkmaya bile fırsat bulamadan ölen insanlar. İsis tapınağı, tiyatro... Hepsininde yaşadıkları son anları dondurulmuş bir şekilde duruyor. Yazıcı dükkânındaki balmumu tabletler, kitaplıktaki papirüs tomarları, hamamlarda kaşağılar, meyhane tezgâhlarında kadehler ve son müşterilerin bıraktıkları paralar. Ev ve dükkân kapılarında sahiplerinin isimleri, umumi tuvaletlerdeki pislik bulaşıkları bile aynen duruyor. Jeologlara göre halkın ölüm sebebi kükürt gazı. Taşa dönmelerinin sebebi ise yanardığın püskürttüğü volkanik tozun sertleşmesi... Bu lavlar kalıp oluşturmuş, zamanla içerdeki vücut çürümüş fakat kalıp aynı kalmıştır.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
BİSMİL'DE SAYILAR İLK DEFA BU KADAR YÜKSELDİ !!!
BİSMİL'DE SAYILAR İLK DEFA BU KADAR YÜKSELDİ !!!
AK PARTİ BİNASINA SALDIRAN ZANLILAR YAKALANDI !!!
AK PARTİ BİNASINA SALDIRAN ZANLILAR YAKALANDI !!!