MUHARREM AYI MÜBAREK OLSUN !!!

Muharrem ayının önemi ve değeri hakkında, ihsan ve keremin coştuğu, bollaştığı bir aydır. Muharrem ayı Alevi ve Bektaşiler için çok önemli bir aydır. Bu ay oruç ayıdır. Bu ay matem ayıdır. Bu ayda mümin canlar oruç ve matem tutarak ibadetlerini yerine getirirler. Hakka şükür ki bir Muharrem İbadetini daha yapma imkanına kavuştuk. Tuttuğumuz oruç ve matemler yüce Allah kabul eylesin !

MUHARREM AYI MÜBAREK OLSUN !!!
MUHARREM AYI MÜBAREK OLSUN !!! Admin

Muharrem ayının önemi ve değeri hakkında, ihsan ve keremin coştuğu, bollaştığı bir aydır.
Muharrem ayı Alevi ve Bektaşiler için çok önemli bir aydır. Bu ay oruç ayıdır. Bu ay matem ayıdır. Bu ayda mümin canlar oruç ve matem tutarak ibadetlerini yerine getirirler. 
Hakka şükür ki bir Muharrem İbadetini daha yapma imkanına kavuştuk. Tuttuğumuz oruç ve matemler yüce Allah kabul eylesin !

12 GÜN BOYUNCA ORUÇ TUTULUR

Muharrem ayı, ay takvimine göre yılın ilk ayıdır. Kurban bayramının birinci gününden başlayarak sayıldığında 20. gün Muharrem ayının İlk günüdür. Bu ayda Aleviler ve Bektaşiler olarak 12 gün süreyle oruç tutmaktadır. Bu oruç Adem peygamberden beri tüm peygamberlerin tuttuğu bir oruçtur. Dolayısıyla Muharrem ayı, Adem’den beri inananların ibadet ayıdır. Nitekim Kur’an’da “ …Oruç sizden öncekilerin üzerine yazıldığı gibi sizin de üzerinize yazıldı.” Denilerek bu gerçeğe işaret edilmektedir. Alevilik inancına göre bu ay canların, Allah’ın rıza ve sevgisini kazanmak, toplumsal birliği güçlendirmek, kardeşlik ve barış duygularını pekiştirmek, zulme ve haksızlığa karşı çıkmak ve mazlumdan yana olmak için iman tazeleme ve gönüllerini İslam nuruyla yıkama ayıdır. Ne mutlu temiz gönüllülere, Ne mutlu kalbini İslam nuruyla aydınlatanlara…

BU AYDA GERÇEKLEŞEN MÜBAREK OLAYLAR

Muharrem ayı pek çok tarihsel olayın yaşandığı önemli bir zaman dilimidir. 
Tarihsel kaynakların bildirdiğine göre yüce Allah, Adem peygamberin tövbesini bu ayda kabul etmiş, Nuh peygamberin gemisinin tufandan kurtulması da yine bu ayda gerçekleşmiştir. Yunus peygamberin balığın karnından çıkıp kurtulması, İdris peygamberin göğe çıkması, İbrahim peygamberin Nemrut’un ateşinden azat olması da yine bu ayda gerçekleşmiştir. Bu ay, Yusuf peygamberin atıldığı kuyudan kurtulduğu, Eyüp peygamberin dertlerinden kurtulduğu ve sağlığına kavuştuğu, Musa peygamberin kızıl denizi yarıp geçtiği, İsa peygamberin göğe yükseldiği ve Hazret-i Muhammed Mustafa’nın müşrik Arapların reva gördükleri zulüm ve baskıdan kurtulmak için Mekke’den Medine’ye göç edip sağ ve esen olarak Medine’ye ulaştığı aydır.

MUHARREM AYI AYNI ZAMANDA HÜZÜN AYIDIR

Bu ay sadece sevindirici olayların yaşandığı bir ay değildir. Muharrem ayı sevincin yanı sıra bir hüzün ayıdır. 
Tüm peygamberler ve Hazret-i Muhammed için sevindirici olayların gerçekleştiği bu ay ehl-i beyt soyu için bir hüzün ve matem ayıdır. Hazret-i Muhammed’in soyuna yapılan zulümlerin doruğa çıktığı, katli ama dönüştüğü bir aydır. İnsanlık tarihinin en trajik hadiselerinden biri olan Kerbela katliamı bu ayda yaşanmıştır. Bundan dolayıdır ki bu ay Kerbela mazlumlarının yad edildiği, yaşanan acıların yasının tutulduğu ve böylece zulme boyun eğilmeyeceğinin asırlardır tüm zalimlerin yüzüne haykırıldığı direniş ayıdır. Şehitler şahı Hazret Hüseyin’in bayraklaştırılıp, büyük Alevi Türkmen ozanı Pir Sultan gibi “ dönen dönsün ben dönmezem yolumdan !” diyerek, yol cümleden uludur şiarına gönül verildiği kutlu bir ay olan Muharrem ayı inancı pekiştiren mukaddes bir kaynaktır. Bu kaynaktan içerek zulme karşı isyan duygusuyla dopdolu olan tüm müminlere selam olsun ! 
Muharrem denildiğinde ilk akla gelen Allah rızası için tutulan oruçlardır. Bu ayda oruç tutmak Adem peygamberin tövbesine katılmak, Nuh peygamberi, Yunus peygamberi, İbrahim peygamberi, Eyüp peygamberi, İdris peygamberi, Musa peygamberi, İsa peygamberi ve iki cihan güneş Muhammed peygamberi anmaktır ! Onların sevgisiyle bezenmektir…

Bismil Medya olarak Muharrem ayımız mübarek ola...Canlara selam...

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
aeviihuk     2019-11-12 http://mewkid.net/where-is-xena/ - Amoxicillin 500mg Amoxicillin Online usf.qhby.bismilmedya.com.bfi.ec http://mewkid.net/where-is-xena/
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
BİSMİL'DE SAYILAR İLK DEFA BU KADAR YÜKSELDİ !!!
BİSMİL'DE SAYILAR İLK DEFA BU KADAR YÜKSELDİ !!!
AK PARTİ BİNASINA SALDIRAN ZANLILAR YAKALANDI !!!
AK PARTİ BİNASINA SALDIRAN ZANLILAR YAKALANDI !!!