LPG İSTASYONLARINDA MUTFAK TÜPÜ TEHLİKESİ !!!

Yasağa ve tehlikeye rağmen mutfak tüpü fiyatlarının 100 lira olması nedeniyle otogaz istasyonlarında mutfak tüpü doldurtmak yaygınlaşıyor

LPG İSTASYONLARINDA MUTFAK TÜPÜ TEHLİKESİ !!!
LPG İSTASYONLARINDA MUTFAK TÜPÜ TEHLİKESİ !!! Admin

Pahalı benzinden bıkan vatandaş çareyi aracına gaz tankı taktırmakta bulurken, LPG (likit petrol gazı) en lüks araçlara bile yayılmaya başladı. Ancak bu konuda, ilginç ve tehlikeli bir gelişme daha yaşanıyor. Fiyatı 100 TL'ye kadar çıkan 12 kilogramlık mutfak tüpü, yaklaşık 40 TL daha ucuz olduğu için otogaz istasyonlarında dolduruluyor. Hatta tüpe 5 ya da 10 TL'lik gaz alan bile var. Yasağa ve tehlikeye rağmen, uygulama giderek yayılıyor. Son günlerde otogaz istasyonlarında mutfak tüplerine kaçak dolumun yaygınlaştığı haberleri gelmeye başladı.

MUTFAKTA BOMBA VAR !!!

Gazın belli bir basınçla mutfak tüpünün içinde olması gerektiğine dikkat çekilirken, basınç farkının tehlike oluşturduğu, tüplerin kontrolden geçmemesinin de riski artırdığı belirtiliyor. İlgili kanun, LPG dolumu yapana ve yaptırana 8'er bin TL para cezası öngörüyor. Bu sebeple dolum için gecenin geç saatleri tercih ediliyor.

GAZI DOLDURANA DA SATANA DA 8 BİN TL CEZA VAR !!!

İlgili kanun, LPG dolumu yapana ve yaptırana 8'er bin TL para cezası öngörüyor. Bu sebeple dolum için gecenin geç saatleri tercih ediliyor. Mutfak tüpüne dolum yapılabilmesi için yardımcı bir araç gerekiyor. Tüpün başına dedantör takılıyor, ona bağlanan hortumun diğer ucuna araçlara takılan dolum ağzı monte ediliyor. Dolum esnasında tüpün ağzındaki dedantör kapalı tutuluyor. İstasyondaki pompadan araçlara LPG basıldığı gibi tüpe de gaz dolduruluyor. Tedbirlere rağmen önüne geçilemeyen kaçak dolumun kırsal kesimlerde daha da arttığı ifade ediliyor.

TÜP HER AN PATLAYABİLİR !!!

Otogaz istasyonunda doldurulurken tüp patlayabilir. Çünkü iade edilen mutfak tüpü boşlarının içinde kalan basınç ve artan gazlar önce boşaltılır, sonra tüp tekrar doldurulur. Fakat lpg istasyonlarında tüpün içindeki basınç alınmadan ve kalan gazlar boşaltılmadan direkt gaz doldurulur. 

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
BİSMİL'DE SAYILAR İLK DEFA BU KADAR YÜKSELDİ !!!
BİSMİL'DE SAYILAR İLK DEFA BU KADAR YÜKSELDİ !!!
AK PARTİ BİNASINA SALDIRAN ZANLILAR YAKALANDI !!!
AK PARTİ BİNASINA SALDIRAN ZANLILAR YAKALANDI !!!