TARİHÇİ GÖZÜYLE BİSMİL

Diyarbakır'ın en büyük ilçesi olan Bismil, yapılan arkeolojik kazıların ardından birçok medeniyete de ev sahipliği anlaşılmıştır. Dicle kenarında kurulan bu şirin ilçe Dicle nehrinin eski zamanlarda suyununu yükselmesi sonucu birçok defa sular altında kalmıştır. 1936'da kurulan ilçe kayıtdışı nüfus ile birlikte yaklaşık 70-80 bin nüfusa sahip.

TARİHÇİ GÖZÜYLE BİSMİL
TARİHÇİ GÖZÜYLE BİSMİL

                                        

Bismil, Güneydoğu Anadolu Bölgesinin Dicle bölümünde ve kabaca Güneydoğu Torosların kenar kıvrım kuşağı ile mardin eşiği platosu arasındaki bölgede yer almaktadır. Bismil ilçesi yakın bir tarihte kurulmuş olmakla beraber medeniyet noktasında uzak bir geçmişe dayanmaktadır. Basmil Kabilesi adı altında, Urfa ve Mezopotamya yöresinde gelenler tarafından kuruldugu ön görülmektedir. Daha önceleri köy olan ilçe, bir ara nahiye olup Akpınar ve Mermer de buraya bağlanmıştır. Daha sonra bu dağılarak adı Şark olan bir nahiyeye bağlanmıştır. 1926 yılında gerçekleştirilen bölünmeden sonra Şark Nahiyesinin merkezi Seyithasan köyü olmustur. Daha sonra Bismil buraya bağlanmıştır. 1932 yılına kadar bugünkü adıyla Bakacak(Seyithasan) nahiyesine bağlı küçük bir köy olan Bismil, 1932 yılında Bakacak (Seyithasan) Bucağının Bismil’e taşınmasıyla kendisine bağlı 74 köy ve 889 nüfusu ile ilk Nahiye Müdürlüğü kurulmuş oldu. 1936 yılına gelindiğinde 3197 sayılı yasa ile Diyarbakır’ın altıncı ilçesi olmuştur.

BİSMİL, BİRÇOK MEDENİYETE EV SAHİPLİĞİ YAPMIŞTIR             

Bismil, Güneydoğu Anadolu Bölgesinde Diyarbakır iline bağlı en büyük ilçe olmuştur. Kuruluşunun yeni olmasıyla beraber son zamanlarda yapılan arkeolojik kazılar netiçesinde tarihinin çok eskilere dayandığına dair buluntular bulunmuştur. Üçtepe Höyüğü üzerinde yapılan kazılar neticesinde kazılarda ASUR'lara ait yazıların bulunmuş olması bu bölgeye dünyanın gözünün çevrilmesine neden olmuştur.Ayrıca yapılan kazılar neticesinde Huriler, Asurlar, Romalılar,ve Helenistik çağa ait bir çok altın,bronz heykeller,çeşitli paralar, cam eşyalar ve çok sayıda tarihi eserler bulunmuştur. Buradan da anlaşılacağı üzere Bismil,  bir çok medeniyete ev sahipliği yapmıştır.

BİSMİL İSMİ NEREDEN GELİYOR?  

Bismil adının nereden  geldiğine dair 3 farklı rivayet vardır.Bunlarda birincisi, bundan yaklaşık 2000 yıl önce İran tarafında köle tacirleri tarfından KIRK- PIYAR mevkiinde 20 hanelik bir köy kurdukları ve farsca bu bölgenin BİSTMAL olarak adlandırılması sonucunda ortaya çıkmasından sonra yerin adının Bismil olarak değiştirilmesi rivayet edilmiştir. İkinci rivayet ise,Evliya Çelebinin 1600 li yıllarda seyahatnamesinde Diyarbakır hanlarında konaklayan Kervan sahiplerinin biri birine "PİS MİLİ" nasıl geçtiklerini sorduklarını,çünkü Dicle nehrinin oluşturduğu ve bataklık haline gelen alevyonları deve kervanlarının aşmakta zorlandıkları ve bu mevkiin PİSMİL olarak adlandırıldığı ve daha sonraki yıllarda PİSMİL adının BİSMİL olarak değiştirildiği rivayyet edilmektedir.Üçünçü rivayet ise,  1700 li yılların başında Konya dan veya Musuldan gelen bir aşiretin Dolama mevkii çivarında bir yerleşim yeri kurup burada konakladıkları ve bu aşiretin ismininde BASMİL aşireti olduğu ve bu yerleşim yerine uzun süre BASMİL denildiğive daha sonra adının BİSMİL olarak değiştirildiği tahmin edilmektedir.

                 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Mehmet BİÇİMLİ     2017-08-29 Bismil ne Urfa nede kerkük,ırak türkmen şehirleriyle bi alakası yok.Bismilliler Akkoyunlu Uzun HASAN liderliğinde İran azarbaycanından bu bölgeye yerleşmişlerdir.Bismil tarihi bundan sonra farklı pencereden bakılacaktır.Bölgemizdeki şehirlerle bi bağı olsaydı akrabalıklar binlerce yı sürüyor,sadece lehçeyle olacak iş değil.Yeni bir tartışma açıyorum bu konuyla ilgili araştırılması gerekir.Ben bu kanaata bir anda varmadım bir yığın belge vs.Araştırma bu toplumun izleri van ve bu bölgedeki şehirle
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
BİSMİL'DE SAYILAR İLK DEFA BU KADAR YÜKSELDİ !!!
BİSMİL'DE SAYILAR İLK DEFA BU KADAR YÜKSELDİ !!!
AK PARTİ BİNASINA SALDIRAN ZANLILAR YAKALANDI !!!
AK PARTİ BİNASINA SALDIRAN ZANLILAR YAKALANDI !!!