AİHM, SAİD NURSİ'NİN MEZARININ YERİNİ ARAYACAK !!!

Şanlıurfa Barosu, iç hukuk yolları tükendiği için Bediüzzaman Said Nursi’nin mezarının bulunması için Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne (AİHM) başvurdu.

AİHM, SAİD NURSİ'NİN MEZARININ YERİNİ ARAYACAK !!!
AİHM, SAİD NURSİ'NİN MEZARININ YERİNİ ARAYACAK !!! Admin
Bu içerik 1636 kez okundu.

Şanlıurfa Barosunun konu ile ilgili açıklaması şöyle:

"Şanlıurfa Barosu olarak Merhum Said-i Nursi’nin kayıp naaşı ile ilgili, mezarının parçalanarak  naaşının kaçırılmasının 57. Yıl dönümü olan 12 Temmuz 2017 tarihinde Şanlıurfa Cumhuriyet Başsavcılığına Avukatlık Kanununun 76/1 ve 95/21 fıkralarında belirtilen ve Barolara İnsan Haklarını Savunmak görevini yükleyen sorumluluk ilkesi gereğince suç duyurunda bulunmuştuk.

Şanlıurfa Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturmanın başladığı ilk günlerde hızlı ve etkin bir şekilde soruşturmayı yürütmesine ve bu konuda olayın esasına girip kayıp naaşın yerini bildiğini iddia eden bilgi sahibi olan bir kişinin ifadesine başvurulması talebimizi aynı gün kabul edip kısa bir süre içerisinde ifadesini almasına rağmen ne yazık ki sonraki süreçte olayın zaman aşımına uğradığını gerekçe göstererek takipsizlik kararı vermiştir.

Dosyanın üstü örtüldü

Bu karara karşı sulh ceza hakimliğine yapılan itirazımızda belirttiğimiz hiçbir husus dikkate alınmadan gerekçesiz bir şekilde itirazımızın reddedilmesi üzerine  Said-i Nursi’nin kayıp naaşı ile ilgili önce olayın esasına girilip ardından soruşturma dosyasının üstünün örtülmesi suretiyle etkin bir soruşturma yürütülmediği ve gerekçeli karar hakkının ihlal edildiği gerekçesiyle her iki ihlalin tespiti talebiyle Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne Şanlıurfa Barosu olarak 18 Temmuz 2018 tarihinde başvuruda bulunulmuştur."

Kaynak: Risale Haber

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
"DEMİRTAŞ" AİLESİ TAZİYE MESAJI
KOVİT AŞISINDA SON DAKİKA !!!
KOVİT AŞISINDA SON DAKİKA !!!