BİSMİL METEM LİSESİNE ŞEHİT ÖĞRETMENİN İSMİ VERİLDİ !!!

Bismil METEM Lisesi, İsmi Değişerek Bismil Şehit Neşe Alten Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Olarak Değişti.

BİSMİL METEM LİSESİNE ŞEHİT ÖĞRETMENİN İSMİ VERİLDİ !!!
BİSMİL METEM LİSESİNE ŞEHİT ÖĞRETMENİN İSMİ VERİLDİ !!! Admin

Bismil Metem Lisesi, Bakanlığın Metemleri kapatmasından sonra Bismil Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi olarak değişmişti. Ancak aynı isimle Bismil'de aynı isimle başka bir okulun olması çok ciddi karışıklıklara sebep oluyordu. Bu karışıklığın giderilmesi için okul isminin değişmesi gerekliliği oluştu. Bismil Kaymakamlığının aldığı kararla Bismil'de şehit edilen devlet memurların isminin verilmesi fikriyle Bismil Metem, Bismil Neşe Alten Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi olarak Valilik onayıyla değiştirildi. 

NEŞE ALTEN KİMDİR?

Neşe ALTEN, Tekirdağ Şarköy’de, 1972 yılında, Alten ailesinin en küçük kızı olarak dünyaya gelmişti. Öğretmen olmak istiyordu. İlk ve orta okul eğitiminden sonra Sinop Öğretmen Lisesi’ni, ardından Bursa Uludağ Üniversitesi Eğitim Fakültesini kazandı. 1993 senesinde 21 yaşında üniversiteden mezun oldu.

2 temmuz 1993 tarihinde, Diyarbakır’ın Bismil ilçesi, Çavuşlu Köyü İlkokulu’na atandı. Ataması Bismil’e çıkınca ailesi gitmemesi için ısrar etti.  Neşe ALTEN, ailesinin ısrarına rağmen öğretmenlik mesleğini çok sevdiğinden dolayı Bismil’in Çavuşlu köyüne gitmeye karar verdi. Babası “Seni yalnız göndermem.” deyince, öğretmen olarak atandığı Bismil’in Çavuşlu köyüne beraber gittiler.

Çavuşlu Köyü’ne ulaşır ulaşmaz görev yapacağı okula gitti. Okulun hali içler acısıydı. Köy muhtarı ve köyün ileri gelenleriyle konuşup eksikleri gidermek, sınıfı onarmak, okulu okul yapmak için yardım istedi. Yalnızca usta bulmalarını, masraflarını kendisinin karşılayacağını söyledi. İlk maaşının büyük bölümünü ustalara verdi, gerisini de borçlandı. Harabe binayı kendi imkanlarıyla öğrencilerinin okuyabileceği bir okula çevirdi.

26 Ekim 1993 akşamı PKK, Neşe ALTEN ve babasını Bismil'in Çavuşlu köyünde öldürdü. Cenazesi babasıyla kendi memleketine Tekirdağ'a defnedildi.

Bismil Medya olarak Allah rahmet eylesin dileklerimizi ileityoruz.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
üzgün     2019-08-03 1993 yılı 26 Ekim gecesi. Neşe öğretmen yorgun argın evine gelmiş babasıyla yemek yiyecekti. Evdeki o geceki rızık bir kaç tane sivri biberdi. Yanında yoğurt ve ekmek. Derken kapı sert bir şekilde yıkılırcasına çalındı. Babası, kim o der ve dışarıdan "Açın, köydeniz. Neşe Öğretmene bir şey soracağız der." Kapı açılır ve karşılarında silahlı iki bozguncu görürler. İçlerinden Türkçeyi iyi konuşan bir tanesi babasına sertçe bir tokat atar ve "Biz (Apo iti) kamuoyuna açıklama yapmadık mı? Baskıcı T.C.'nin hiç bir öğretmenini, kürdistana, önderliğin emriyle sokmayacağız, demedik mi ulan?" Arkadaki üçüncü bozguncu silahını çeker ve ayağa kalkan babanın şakağına dayar ve tetiği Neşe öğretmenin yanında çeker. Neşe öğretmeni saçlarından çekerek köy dışına doğru sürüklerler. Ağıza alınmayacak sözler söyleyerek önce sol göğsüne 5 mermi, sonrada sağ göğsüne 5 mermi sıkarlar. Neşe öğretmen oracıkta şehit olmuştur. Bunları unuttuk mu? Unutmadık, unutturmayacağız! Neşe ALTEN (1972 - 26.10.1993)
Tekin     2018-09-22 Zaten 17 gun kalmıs ilk maaşını almamıs ve okul harabe degıl ne ustası ne işi dogru haber yapım bılmesek ınanırız
sayılara takılmayan adam     2018-09-12 Yazının editörlüğünü yapan kişi ya da haberi oluşturan kişi keşke öğretmenimizin hayatını kopyala yapıştırla buraya koymak yerine bir okusaydı 1972 yılı ile 1993 yılı arasında ki farkı sayardı Anlatmaya çalıştığım matematik problemi değil ilgisizlik
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
BİSMİL'DE SAYILAR İLK DEFA BU KADAR YÜKSELDİ !!!
BİSMİL'DE SAYILAR İLK DEFA BU KADAR YÜKSELDİ !!!
AK PARTİ BİNASINA SALDIRAN ZANLILAR YAKALANDI !!!
AK PARTİ BİNASINA SALDIRAN ZANLILAR YAKALANDI !!!