AVUKAT İBRAHİM HALİL BEYDAĞ SORULARA CEVAP VERİYOR !!!

Avukat İbrahim Halil BEYDAĞ, bundan sonra Bismil Medya'da hukuki olarak aklınıza takılan her soruya cevap verecek.

AVUKAT İBRAHİM HALİL BEYDAĞ SORULARA CEVAP VERİYOR !!!
AVUKAT İBRAHİM HALİL BEYDAĞ SORULARA CEVAP VERİYOR !!! Admin

Öncelikle herkese kazasız belasız sürüşler dilerim. 
Zaman ilerledikçe ve bölgemiz zenginleştikçe ilçemizdeki araç sayısı orantılı bir şekilde artıyor. Ne var ki araç sayısının artmasıyla trafik kazalarında da artış oluyor.

KASKO İLE SİGORTA ARASINDA FARK VAR

Okuyucularınızın da takdir edeceği üzere; bir araç kazaya karıştığı zaman değerinde bir düşüş meydana gelmektedir. Kazasız araç ile kazaya karışmış bir araç arasında maddi açıdan fark olduğu gibi; kazalı araçların satışında da kısmi zorluklar meydana gelmektedir.
Malesef kasko ile sigorta arasındaki farkı ve kasko ile sigortanın ne gibi avantajları olduğunu bilmeyen vatandaşlarımız var. Bu konuda çok kısa bir açıklama yaptıktan sonra asıl konuya geçeceğim. 
Kasko, kaza sırasında meydana gelen bize ait maddi zararımızı karşılarken; sigorta, kaza sırasında başka kişilere vermiş olduğumuz mal ve/veya can zararlarını karşılar.

KAZA SONRASI ARACIN DEĞER DÜŞÜMÜNÜ DE TALEP EDEBİLİRSİNİZ

Şimdi gel gelelim asıl meseleye; yapılan kazalardaki kusur oranınıza göre karşı tarafın sigortasından araç için yapılacak masrafları alabildiğimiz gibi aracınızda meydana gelen değer düşümünü de talep edebilirsiniz. Zorunlu trafik sigortalarının zorunlu unsurlarından biridir bu... Konuyu bir örnekle açıklarsak daha anlaşılır olacaktır. Diyelim ki %0 kusurla bir kaza yaptınız, yani karşı taraf %100 kusurlu ve sonuç olarak araç boyandı ya da başka işlem gördü bu durumda aracınızda bir değer düşüşü olacaktır. Bu değer kaybını ekspertiz aracılığıyla tespit ettikten sonra bu kaybın tamamını kusurlu aracın sigorta şirketinden isteyebilirsiniz. Ya da bir kaza yaptınız ve %50 kusurlusunuz, aracınızın değer kaybı neyse o tutarın %50’sini karşı tarafın sigorta şirketinden isteyebilirsiniz. Ödenmediği takdirde hukuki yollara başvurarak alabilirsiniz.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
BİSMİL'DE SAYILAR İLK DEFA BU KADAR YÜKSELDİ !!!
BİSMİL'DE SAYILAR İLK DEFA BU KADAR YÜKSELDİ !!!
AK PARTİ BİNASINA SALDIRAN ZANLILAR YAKALANDI !!!
AK PARTİ BİNASINA SALDIRAN ZANLILAR YAKALANDI !!!