Diyarbakırdaki 33 Seraya 55 Milyonluk Destek

Diyarbakır'da 10 yıl içinde başta Bismil ilçesi olmak üzere farklı ilçelerde 11 Tarımsal Kalkınma Kooperatifine 43 milyon 91 bin 259 lira, kredi ve tarıma dayalı ekonomik yatırımlar kapsamında 22 yatırımcıya 11 milyon 657 bin 401 lira hibe verilerek toplamda 54 milyon 478 bin 660 lira hibe kullandırıldı. Kullandırılan hibeler çerçevesinde 2007 yılından itibaren kentte toplam 401 bin metrekare alanda 33 sera kuruldu. Bu seralardan elde edilen yıllık 11 bin tona yakın ürünün çoğunluğu iç piyasada tüketilirken, bir kısmı da başta Ukrayna olmak farklı ülkelere ihraç ediliyor. Devlet destekleriyle ile kurulan seralar, çoğunluğu kadın 800 kişiye iş kapısı oldu.

Diyarbakırdaki 33 Seraya 55 Milyonluk Destek
Diyarbakırdaki 33 Seraya 55 Milyonluk Destek Admin

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Diyarbakır Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Mustafa Ertan Atalar, son zamanlarda yaptıkları çalışmalarla beraber seracılık alanında da çok ciddi gelişmelerin elde edildiğini söyledi. Atalar, "İlimizde 2007 yılından bugüne yapılan seralarda 22 tane Kırsal Kalkınma Yatırımlarını Destekleme Projesi kapsamında yüzde 50 hibe ile alternatif enerji ile çalışan, ısıtılan seralar tesis edildi. Bunların her biri beş ve yedi buçuk dönüm olmak üzere dizayn edildi. Ayrıca Tarımsal Kalkınma Kooperatifleri bünyesinde de 11 sera tesisi yapıldı, bu seraların da her biri 25 dekardan oluşan büyük ve modern seralar. Böylece ilimizde 33 sera 400 bin metrekare alanda sera tesisi gerçekleştirildi. Bu seralarda bakanlığımız tarafından kredi kullandırma yöntemi ile 48 milyon lira düşük faizli kredi kullandırıldı. Diğer 22 tanesine de yüzde 50 hibe verildi. Buradaki seralara beş buçuk milyon lira geri ödemesi yapıldı, 11 milyon liralık toplam yatırım bedeli var. Toplamda 54 milyon lira seracılığa kaynak aktarıldı" dedi.

Çalışmalar neticesinde 400 bin metrekare alanda 11 bin ton domates ve hıyar üretiminin gerçekleştirildiğine dikkat çeken Atalar, şöyle devam etti: "Burada üretilen ürünlerimiz başta Diyarbakır olmak üzere çevre illere ve Mersin'e kadar gönderildi. Geçmiş yıllarda başta Ukrayna olmak üzere yurt dışına da Diyarbakır'dan domates ihracatı gerçekleştirilmiştir. Ciddi bir istihdam alanı sağlamıştır. Seraların her birinde mevsimine göre 20 ila 30 arasında çalışan istihdam edilmekte. Bu çalışanların toplamı 800 civarında ve çoğunluğunu kadınlar oluşturuyor. Bayanların bölgemizde istihdam alanına kavuşması oldukça önemlidir. Yüzde 50 hibeli sera yapımlarına desteklerimiz sürmektedir. Ayrıca tarım ve kırsal kalkınmayı destekleme kurumumuz tarafından da yüzde 60'lara ulaşan hibelerle alternatif enerji kaynaklı seralar tesisi sağlanmaktadır." dedi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Audrey     2019-10-22 Hello there Buy all styles of Oakley & Ray Ban Sunglasses only 19.95 dollars. Paypal Accepted. 100% Satisfaction Guaranteed. If interested, please visit our site: www.raybanoutlet.online Regards, Diyarbakirdaki 33 Seraya 55 Milyonluk Destek - bismilmedya.com
Lawanna Cousins     2018-07-27 Hello Buy Ray-Ban Sunglasses $19.95 only today @ https://rbanshop.online Cheers, bismilmedya.com Diyarbakırdaki 33 Seraya 55 Milyonluk Destek
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
BİSMİL'DE SAYILAR İLK DEFA BU KADAR YÜKSELDİ !!!
BİSMİL'DE SAYILAR İLK DEFA BU KADAR YÜKSELDİ !!!
AK PARTİ BİNASINA SALDIRAN ZANLILAR YAKALANDI !!!
AK PARTİ BİNASINA SALDIRAN ZANLILAR YAKALANDI !!!