Mala Bokarki Şeyhleri Kamışlı Ziyareti

Emevilerin zulmünden kaçıp dünyanın çeşitli yerlerine dağılan seyitlerin bir kısmı da Kürtlerin yaşadığı bölgelere gelmişlerdir. Bukarlı Ailesi bunlardan biridir. Süreç içerisinde kız alıp vermek suretiyle Kürtleşen aile, 'Kamışlı Şeyhleri' olarak da bilinmektedir. Aile, soyadı kanunuyla beraber 11 farklı soyadı edinmiştir. Bunlardan en bilineni 'Cengiz, Bukarlı,' soyadlarıdır.

Mala Bokarki Şeyhleri Kamışlı Ziyareti
Mala Bokarki Şeyhleri Kamışlı Ziyareti Admin
Bu içerik 10905 kez okundu.
Haberin galerisi için tıklayın!

Kamışlı Şeyhleri yıllarca bölge insanı üzerinde irşatlarıyla etkili olmuşlardır. Şuan da dahi her gün yüzlerce insan Bismil Kamışlı Köyünü ziyaret etmektedir. Bölgede on binlerce mensubu bulunan Bukarki Şeylerinin maalesef bir dergahlarının olmaması üzüntü verici. Sz değerli okuyucularımız için Kamışlı Ziyaretine gidip fotoğraflar çektik. Kamışlı Şeyhleriyle ilgili kısa bir araştırma yaptık.
1925'te Diyarbakır Dağkapı Meydanı'nda idam edilen 47 Kürt büyüğünün ikisi Bukarlı Ailesine mensuptur. Bunlardan Şeyh Şemsettin, tarikat önderi olan önemli şahsiyetlerden biridir. Medfun olduğu Bismil'e bağlı Kamışlı Köyü'nü, Diyarbakır başta olmak üzere çevre illerden ve ülke dışından her yıl on binlerce insan ziyaret etmektedir. Şeyh Şemsettin'den sonra oğlu Şeyh Heybet babasının yerine halife olur, fakat devlet tarafından İzmir'e sürgün edilir ve Diyarbakır'a gelmesi yasaklanır. O günkü imkânsızlıklara rağmen halk, onu ziyaret etmek için İzmir'e kadar gider. Bir ara bağımsız aday olur ve tüm partilerin aldığı oy oranından daha fazla oy alarak milletvekili seçilir. Ancak kendisine mazbatası verilmez ve milletvekili hakkı elinden alınır.

Şeyh Heybet'in vefatından sonra oğlu Şeyh Eşref Cengiz, Bukarlı Ailesinin büyüğüydü. O da babası gibi halktan büyük itibar gördü. 1977 yılında bağımsız olarak girdiği seçimleri yine büyük bir oy farkıyla kazanıp milletvekili oldu. 12 Eylül Darbesi ona da yasak getirdiği için dönemini tamamlayamadan siyasete son verdi. Yaşamını Diyarbakır'da sürdürmekte iken, 15 Nisan 2012'de 77 yaşında Hakkın rahmetine kavuştu.

Bukarlı Tarikatı şuan Şeyh Edip ile devam etmektedir.
 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Gula ciya     2020-07-18 Bokarkiden dua istiyorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
BİSMİL'DE SAYILAR İLK DEFA BU KADAR YÜKSELDİ !!!
BİSMİL'DE SAYILAR İLK DEFA BU KADAR YÜKSELDİ !!!
AK PARTİ BİNASINA SALDIRAN ZANLILAR YAKALANDI !!!
AK PARTİ BİNASINA SALDIRAN ZANLILAR YAKALANDI !!!