Reklamı Geç
Kızılay Web Banner 160X600
Kızılay Web Banner 160X600

Ruhsatlı Zirai İlaç Bayileri Rahat Nefes Alacak

​Bitki Koruma Ürünleri Takip Sistemi Uygulaması başlıyor. Bu sistemle ruhsatlı İlaç Bayisi olmayanların kaçak bir şekilde zirai ilaç satamayacak ve bilinçsiz ilaç kullanımının önüne geçilmiş olunacak. Böylelikle sadece Bismil de 40 a yakın kaçak zirai ilaç bayisi kapanacak.

Ruhsatlı Zirai İlaç Bayileri Rahat Nefes Alacak
Ruhsatlı Zirai İlaç Bayileri Rahat Nefes Alacak Admin
Bu içerik 4073 kez okundu.

Ülkemizde zirai mücadele amacıyla kullanılan bitki koruma ürünlerinin ruhsatlandırılması, kontrolü, imali, ithali ve satışı ile ilgili iş ve işlemler, 5996 sayılı “Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu” ve buna bağlı olarak çıkarılan Mevzuat hükümlerine göre Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca yürütülmektedir.

Gıda Güvenliğinin sağlanması, bitki ve bitkisel ürünlerde kalıntı probleminin önlenmesi için bitki koruma ürünlerinin üretim aşamasından piyasaya arzına ve son kullanıcıya kadar geçen tüm süreçlerin izlenebilmesi, bitki koruma ürünü satışının kontrol edilebilmesi ve böylece bitki koruma ürünlerinin tavsiye dışı kullanımının önlenmesi önem arz etmektedir.

Son zamanlarda bitki koruma ürünleri ile ilgili yaşanan problemler, halihazırda kullanılması zorunlu olan mevcut barkod programlarının etkin olarak kullanılmaması ve ihtiyacı karşılamaması, bitki koruma ürünleri ile ilgili izlenebilirliğin bir sorun haline gelmesi gibi nedenler ile Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından  “Bitki Koruma Ürünleri Takip Programı” hazırlanmıştı.

Söz konusu program; Bakanlık uhdesinde olup, kullanıcılar açısından veya programda yer alacak verilerin mahrumiyeti açısından veri gizliliği ve veri koruma gibi konularda herhangi bir risk oluşturmayacak şekilde hazırlanmış ve bu riskler dikkate alınarak uygulamaya konulması sağlanacaktır.

Bakanlıkça yapılan değerlendirmeler sonucunda karekod sitemini içeren söz konusu Bitki Koruma Ürünleri Takip Programı aşağıda yer alan takvime göre uygulamaya konulacaktır.

Bitki Koruma Ürünleri Takip Programı Uygulama Planı

Karekod sistemini içeren BKÜ takip programının uygulamaya başlaması  ​01 Ocak 2018
​1 ​Sıvı formülasyon Herbisitler  ​01 Ocak 2018
​2 ​ Sıvı formülasyon Fungusit  ​01 Mart 2018
​3 ​Sıvı formülasyon İnsektisit  ​01 Mayıs 2018
​4 ​Sıvı formülasyon Diğer   ​01 Temmuz 2018
​5 ​Katı formülasyon Herbisit   ​01 Eylül 2018
​6 ​Katı formülasyon Fungusit  ​01 Kasım 2018
​7 ​Katı formülasyon İnsektisit   ​01 Ocak 2019
​8 ​Diğer Bitki koruma ürünleri  ​01 Mart 2019
 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
"DEMİRTAŞ" AİLESİ TAZİYE MESAJI
KOVİT AŞISINDA SON DAKİKA !!!
KOVİT AŞISINDA SON DAKİKA !!!