28 Şubat ve İbretlik Bir Hayat Hikayesi

28 Şubat hafızamızda her tarih geldiğinde tazelenen, huzursuz eden adeta gündüzümüzü gecenin zifiri karanlığına çevirdiğini söyleyebiliriz. Takvim 28 Şubatı gösterdiğinde, olumsuz yaşantısı olan herkesi eskilere götürür ve o anılar tekrar tazelenir. Muktedir paşa olarak adlandırılan o aktörlerin kendilerini dev aynasında gören cüceler olduklarını çok sonraları anladılar. Bu zalimlerin hayatımızı zindana çevirdikleri dönemleri hatırlarız. 28 Şubat, acaba sadece başörtülü bacılarımızın inançları gereği taktıkları örtüden dolayı üniversiteden atıldıkları ceberut devir mi? Ya da mütedeyyin akademisyen ve memurların görevlerinden uzaklaştırıldıkları keyfi yönetim zamanı mı? İnancı yaşamayı zorlaştığı dönem mi?

28 Şubat ve İbretlik Bir Hayat Hikayesi
28 Şubat ve İbretlik Bir Hayat Hikayesi Admin
Bu içerik 1690 kez okundu.

Aslında o dönem hayatı idame etme aracı olarak memuriyetin, okuma hakkının elden gitmesi zahiren çok acı bir gerçek olduğu aşikardı. Ceberut yönetimin hayatı zorlaştırdığı, aile hayatlarını parçaladığı o dönemde büyük imtihanla mücadele çabası herkesin malumu. Sadece dünyevi hayat mı etkilendi ya da uhrevi imtihanı kaybeden oldu mu? O dönemde alim olarak bilinen sonraları ipliği pazara çıkan hainin Furuat fetvası, hiçbir zaman içimize sinmedi. Konjektörel bakış açısına sahip riyakar kişileri her dönemde olduğu gibi o zamanda çok sevindirmişti.

               28 Şubat zulmü mağdur, mazlum olarak bizi tarihin hüznüne götürüyor.  Şahit olduğum ve yakinen tanıdığım bir ailenin korkunun ve ihtirasın etkisiyle maneviyattan nasıl uzaklaştığını burada anlatmak istiyorum.

               Mütedeyyin ailenin büyük kızı başörtüsünün yasaklandığı, okullara alınmadığı 28 Şubat döneminde çevre baskısı ve annenin zoruyla başını açtırmaya ikna ediliyor. Çok masum ve dindar  kızın başına gelenler üzüntü verici. Başörtüsünü çıkarmakla aile dejenere oluyor ve hayatlarızindana dönüyor. Çevre baskısı öğretmenlerin zeki söylemi, annenin kızlarını okutma hırsı aileyi uçuruma sürüklüyor.

               Ailenin büyük kızı zorla ikna edilerek sadece kamusal alan zırvasıyla tabir ettikleri alanda başına açıyor ve zamanla başörtüsünü unutuyor. Lise bittikten sonra üniversite ve memuriyet dünyevi olarak anne, istediğini elde ediyor ya maneviyat. İşte asıl mesele bu hedeflenen elde edildikten sonra maneviyat gidiyor. Üniversitede eski yaşamın verdiği huzursuzlukla içkiye ve sefih bir hayata kendini terk eden hanımefendi ailesine örnek olmadan duramıyor(!). Kendisinden küçük kardeşlerine rehberlik etme gerekliliği malumunuz. Kendisinden çokça küçük kardeş ablasını modernlikte (!) taklit ediyor. Ve yıllar sonra küçümsenmeyecek bir üniversitenin liseli gençlerin hayalini süsleyen bir bölümü kazanıyor. Daha ömrünün baharındayken kimlerle gezerseniz onlardan olursunuz hakkaniyetiyle örf adetlerimizin de şiddetle lanetlediği bir gruba katılıyor. Kısa sürede o kesim tarafından tanınır hale geliyor.Ayetle sabit olan bir kavminhelakına sebep olan gurupta aktiflikte sınır tanımayan hanımefendi ailede yaşamından dolayı huzursuzluğa sebep oluyor.

Küçük kız kardeş ablasının yanlışına düşüp, onu örnek almasının bedelini ağır ödüyor. Gurbette iken elim bir şekilde ömrünün baharında bu dünyadan göçüp gidiyor. Dünyası gitti Allah muhafaza Ahiret ne olacak bilemiyoruz. Dindar, Mütedeyyin bir aile ve 28 Şubat zulmünün getirdiği bocalama. Kimlerle gezerseniz onlardan olursunuz. Kimlerden olursanız onlarla ölürsünüz. Kimlerle ölürseniz onlarla haşrolunursunuz. 28 Şubat’ ın  çok hayatları mahvettiğine şahit olmuşuzdur.

Bu olayı hatırladıkça o dönemdeki zalimlere lanet okumamak elde değil. Belki bu yazımı o ailenin fertlerinden okuyan olabilir mevtaya rahmet dilemekten başka elimizden gelen bir şeyin olmadığını bilmelerini isterim. Allah rahmet eylesin. 28 Şubat zülmünün bin yıl süreceğini düşünen nemrutların nasıl rezilane can verdiklerine Allahın izniyle şahit oluyoruz olacağız.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
"DEMİRTAŞ" AİLESİ TAZİYE MESAJI
KOVİT AŞISINDA SON DAKİKA !!!
KOVİT AŞISINDA SON DAKİKA !!!