'' BUZAĞILAR ÖLMESİN ÜLKEMİZ KAZANSIN KONFERANSI''

GAP Uluslararası Tarımsal Araştırma ve Eğitim Merkezi Konferans Salonunda düzenlenen konferansa Vali Güzeloğlu’nun yanı sıra; Diyarbakır Milletvekili Ebubekir Bal, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Nihat Pakdil, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Cumali Atilla, Dicle Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Talip Gül, Vali Yardımcısı H. Hasan Gökpınar, İlçe Kaymakamları ve Belediye Başkan Vekilleri, kurum müdürleri, ticaret, sanayi, esnaf, ve ziraat odaları yöneticileri ve vatandaşlar katıldı.

'' BUZAĞILAR ÖLMESİN ÜLKEMİZ KAZANSIN KONFERANSI''
'' BUZAĞILAR ÖLMESİN ÜLKEMİZ KAZANSIN KONFERANSI'' Admin
   Konferans, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Daha sonra tanıtım videosu seyredildi. Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü M. Ertan Atalar ve Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Nihat Pakdil’in konuşmalarının ardından katılımcılara hitaben bir konuşma yapan Vali Güzeloğlu şunları söyledi; “ Değerli Milletvekilim, Müsteşar Yardımcımız, Büyükşehir Belediye Başkanım, Dicle Üniversitemizin değerli Rektörü, Vali Yardımcılarımız, İlçe Kaymakamlarım, Ticaret ve Sanayi Odamızın değerli Başkanı, Esnaf Birliklerimizin değerli Başkanı, Ziraat Odalarımızın değerli Başkanları, Üretici Birliklerimizin değerli Başkanları, Yöneticileri, İlimizde ve Ülkemizde tarımın gelişmesinin taşıyıcısı olan değerli bilim insanları, Üniversitemizin seçkin Öğretim Üyeleri, köy muhtarlarımız, sivil toplum temsilcilerimiz, İlimiz ve Ülkemiz tarımının gerçek kahramanı olan üreticilerimiz, hizmet etmekten büyük bir onur ve sorumluluk duyduğum Diyarbakır’ımızın güzel insanları, düzenlediğimiz “Buzağılar Ölmesin Ülkemiz Kazansın” programına hepiniz hoş geldiniz diyorum. Hepinizi sevgi ve saygıyla selamlıyorum.

“Her konuda ve boyutta iddialı olmamız gerektiği gibi tarımda iddialı olmamız gereken çok emek ve gayret sarf etmemiz gereken bir alandır.”

        Gerçekte böylesi anlamlı, böylesi güzel coşkulu bir toplulukla buluşmamız bu meseleye inancımızı, bu meseledeki kararlılığımızı ve İnşallah hemen her alanda olduğu gibi Diyarbakır’ı bu noktada zirveye taşıyacağımızı çok açık bir şekilde gösteriyor. Önceki değerli konuşmacılarında ifade ettiği gibi mesele bir memleket meselesidir. Mesele bu Ülkenin kalkınması, aydınlık ve gelişmiş yarınlara ulaşması adına çok önemli bir mesele. Türkiye’nin büyüklüğünde bu büyük devletin ve milletin geleceğinde her alanda, her konuda ve boyutta iddialı olmamız gerektiği gibi tarımda iddialı olmamız gereken çok emek ve gayret sarf etmemiz gereken bir alandır. Çünkü tarım çok stratejik bir alan insanın varlığı, neslinin devamı, hayatın devam etmesi için vazgeçilmez bir alan beslenme ve tarım bugün dünyada en stratejik ve en önemli bir alan. Türkiye’nin Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde vizyoner bir bakışla ve 2023, 2053 ve 2071 hedeflerine doğru büyük yürüyüşlerinde her gelecek gün kalkınan, gelişen bir ülke gerçeğiyle tarım sektöründe yani gıda ve gıdaya dayalı bitkisel ve hayvansal üretimde arz güvenliğini sağlaması bu noktada doğrudan gıda ve tarım ürünlerinin ihracatçı ülke konumunu koruyarak ihraç ürünleri potansiyelini arttırması ve şüphesiz bu anlamda gelişmiş gıda sanayi ve entegre bir altyapıya kavuşması temel hedefimizdir.

“Diyarbakır bugün Türkiye’nin bitkisel üretiminde hububat, pamuk, mısır ve benzerlerinde hemen hepsinde belirleyici ilk 3’de yer alan bir şehir.”

        2002’den bu yana Türkiye’nin büyük dönüşümünde, değişiminde hamdolsun tarımda belirleyen, etkileyen ve zenginleştiren bir sektör oldu. Türkiye bugün Avrupa’nın en temel ve en büyük tarım üreticisi ülke olmanın gerçeğinde dünyanın 8. Büyük tarımsal üretimi gerçekleştiren bir büyük ülkesi oldu ama bu hedefler bize yetmez, bunlar bizim için sınırlandırıcı ve yeterli başarılar değil çünkü bu ülke ve Diyarbakır çok daha fazlasını hem üretecek hem de gerçekleştirecek zenginliğin şehridir. Bakınız Diyarbakır’ı ele aldığımız zaman İl Müdürüm biraz önce ifade etti mevcut üretim alanlarıyla bile Diyarbakır bugün Türkiye’nin bitkisel üretiminde hububat, pamuk, mısır ve benzerlerinde hemen hepsinde belirleyici ilk 3’de yer alan bir şehir. Pamuk gibi endüstriyel üründe iddiamız o ve altını çiziyoruz ki dünyanın en kaliteli pamuğunun üretildiği yerleşim yerlerinden ve üretim alanlarından birisi, az biliniyor ama artık bilinmesi gerekiyor. İpek böceğinin Türkiye’deki 102 bin tonunun 45 bin tonunu üreten Türkiye’de ipek böceğini yani ipeği üreten yüzde 45’ini üreten bir şehrin adı. Hayvansal varlığımızdan bu gerideki 2002’den bu yana hayvan varlığını yüzde 50 arttıran bir şehir Türkiye artışının çok üzerinde, manda ’da Türkiye’de 1. Sırada, kültür ırkında her geçen gün sayısını arttıran ve iddiasını ortaya koyan bir şehir. Son bu anlamda 16 yılda yaklaşık üreticisine hükümetimizin 3.5 milyar yani 3.5 katrilyon doğrudan destekleme ve üretime katkı verdiği bir şehir. Bütün bu birikimimizi, bütün bu varlığımızı şimdi yepyeni bir dönemde daha büyük ve iddialı bir geleceğe taşıyoruz İnşallah.

“İçte ve dışta hangi noktada hangi ihanetleri hedeflerse hedeflesinler bu büyük devlet ve millet kararlılığıyla onları alt edecek.”

        Bugün Türkiye’de GAP’tan sonraki en büyük toplumsal, ekonomik ve tarımsal dönüşüm projesi Silvan Projesi, Diyarbakır’da hayata geçecek olan bu proje 8 baraj 23 sulama projesi ile birlikte 31 büyük entegre proje. 2023’de Cumhuriyetimizin 100’üncü kuruluş yıl dönümünde bütünüyle İnşallah hayata geçecek bir proje 235 bin hektar alanı sulayacak dönüm değil 235 bin hektar bu Diyarbakır’ın sulanabilir bütün alanlarının suyla buluşması demek peki sonra ne demek 300 bin insanımızın doğduğu, büyüdüğü, yaşadığı yerde iş bulması demek, aş bulması demek, gelir elde etmesi demek ve ekonomiye yılda 1.2 milyar bugünkü hesaplamalarla yani, 1 katrilyondan fazla doğrudan bir kazanç demek. Niye çünkü su geliyor, suyun gelmesi nedir, bereket, bir alıyorsak buğdayda 4-5 almak demek, su gelirse pamuk ekersiniz, mısır ekersiniz ne ekerseniz ekersiniz, şimdi buradan çıkacak ders şu, bir büyük geleceğe doğru hamdolsun gidiyoruz. Silvan Projesinin 8 barajının 3’ü bugün bitti, Silvan Barajı’nın da %60’ı bitti, doludizgin gidiyoruz 24 saat, 23 sulama projesinin de 10’u hemen hemen bitti hiçbir gecikmemiz yok kararlılığımız çok. Yıllardır bu Ülkenin gelişmesi ve kalkınmasının önündeki ihanet çemberlerinin, terör örgütlerinin bütün ihanetine rağmen bu millet, bu devlet imanıyla, duruşuyla bunların hepsini hamdolsun bertaraf etti. Bu büyük ve kararlı yürüyüşümüzü hiç kimse durduramadı durduramayacak. İçte ve dışta hangi noktada hangi ihanetleri hedeflerse hedeflesinler bu büyük devlet ve millet kararlılığıyla onları alt edecek. Silvan Projesi’ni de yıllarca engellediler. Daha birçok hayırlı insanımızın hayrına ve yararına projeyi engelledikleri gibi ama sonunda kendileri yok oldu, bertaraf edildi hukukun içerisinde en ağrı cezaya hak ettikleri cezaya çarptırıldılar ve çarptırılacaklardır. Çünkü biz inanıyoruz ki insana hizmet ibadettir. En hayırlı iş insana dokunan ve bir başka insanın hayrına ve yararına olan iştir. Bu büyük millet ve Diyarbakır’ın insanı her şeyin en güzeline layık. Bugün bu kararın içerindeyiz, bu heyecanın içerisindeyiz 17 ilçenin her bir köşesine, her bir kişisine, her bir meselesine dokunmanın, çözümü üretmenin el birliğiyle heyecanı paylaşmanın mutluluğu içindeyiz. Bakınız Milletvekilimiz, Büyükşehir Belediye Başkanımız, İlçe Kaymakam ve Kayyumlarımız, Kamu Yöneticilerimiz, Üniversitemiz hep bu sevdanın, bu gayretin, bu aşkın içindeyiz. Dertli olmak lazım milletin derdini hissedip o derde derman olmak için çalışmak lazım. Cumhurbaşkanımızdan başlayan bu heyecanı İnşallah Diyarbakır’ın her köşesine ulaştırmak, kalkınma denilen bu yarışın Diyarbakır adına en iyisini yapmak arayışı içerisindeyiz.

“Devletin bütün kadroları maddi ve manevi üreticinin, yetiştiricinin yanında 24 saat esasına göre mesai mefhumu yok”

        Bugün ki buluşmamız da bu, bugünden ileriye bakacağız, Silvan Projesi gibi devam eden diğer sulama tarımsal projelerle daha iyisini nasıl elde edebiliriz, daha fazlasına nasıl ulaşabilirizin gayretini sergileyeceğiz. Diyarbakır 2023 hedefinde sadece Türkiye’nin değil dünyanın sayılı bir üretim ve gıda sanayi merkezi olacak İnşallah şuanda ürettiğimiz yılda 400 bin ton civarındaki süt 1 milyon tonları geçecek. 1.5 milyon ton buğday üretiyoruz Diyarbakır’da yılda 1 milyon 430 bin ton en az 5 milyon ton hedefine gidiyoruz. Pamuk üretiminde Nil vadisiyle birlikte dünyanın en kaliteli pamuğunun üretildiği Dicle vadisi projeksiyonunun sadece üretmekte değil artık ürettiğimiz pamuğu ipliğe, ipliği ürüne, ürünü markaya dönüştürmenin heyecanını şimdiden yaşıyoruz. Artı ve katma değer üreteceğiz bu perspektifte buluştuğumuzda şuradaki büyük irade İnşallah bu hedeflerin hepsini elde edeceğiz. Biraz önce Büyükşehir Belediye Başkanımla konuştum 2018’de hükümetimizin açıkladığı eylem planı çerçevesinde ve o hedefler perspektifinde, Büyükşehir Belediyemiz, İlçe Belediyelerimizde tarım ve hayvancılığın Diyarbakır’da yerelde destekçileri olacaklar. Biliyorsunuz Sayın Başbakanımız açıkladı 2018 hayvancılıkta bir eylem yılı ve bir reform yılı. Bugün temel veterinerlik hizmetleri, aşı, küpe ve benzerleri tamamen ücretsiz artık. Devletin bütün kadroları maddi ve manevi üreticinin, yetiştiricinin yanında 24 saat esasına göre mesai mefhumu yok Müdürüme de, Kaymakamlarımı da söyledim bir telefon kadar uzaklıktayız. Ayaktayız dimdik inancımızla, heyecanımızla, değil buzağının ölmesi bunun düşünülmesini bile gündemden çıkartmamız lazım, niye çünkü ülkede bugün doğan her 100 buzağının 15’i ölüyor, nasıl ölüyor, bilgisizlikten, bakımsızlıktan, ilgisizlikten. Doğru mu, işin özü bu, peki bunu azaltabilir miyiz? Tabi önce bilgileneceğiz, sonra ilgileneceğiz, peki azalırsa ne olur? Her doğan buzağının 15’i yerine 10’u ölse yani onu bir 5 düşürebilsek bu Ülke et ithal etme derdinden kurtulur. Peki o %10’u %5’e düşürsek ne olur o zaman Türkiye et ihraç eden eti yurtdışına satan bir Ülke olur. Hiç öldürmesek ki hedefimiz o, o zaman Türkiye dünya çapında bir et üretim, hayvan besi merkezi olur.

        Şimdi biz Diyarbakır’da diyoruz ki buzağılar ölmesin, hiçbir buzağı ölmesin, müsteşarımız çok güzel açıkladı. Buzağının ölmemesi için en erken evreden itibaren takip edilmesi, meselenin içerisinde, devletin elemanı, veterineri ve görevlisi, üretici çiftçi birliği ve bunun ilçe bazından kaymakam arkadaşlardan bizzat koordine edilmesi. Bu bir milli varlık, milli servet öyle kolay değil, her bir kaybın maliyetini anlattım bu sene yılın başında bu toplantıda böylesi anlamlı ve çok geniş katılımla bu hedefi paylaşalım dedik İnşallah ve ben inanıyorum açıklanan eylem planının en başarılı ili Diyarbakır olacak. Bunu hak ediyoruz ve İnşallah bunun için çalışıyoruz.
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
BİSMİL'DE SAYILAR İLK DEFA BU KADAR YÜKSELDİ !!!
BİSMİL'DE SAYILAR İLK DEFA BU KADAR YÜKSELDİ !!!
AK PARTİ BİNASINA SALDIRAN ZANLILAR YAKALANDI !!!
AK PARTİ BİNASINA SALDIRAN ZANLILAR YAKALANDI !!!