BİSMİL'E HALK KÜTÜPHANESİ İSTİYORUZ !!!

Bismil Belediyesi ve Bismil Milli Eğitim Müdürlüğünün de katkısı ve işbirliğinde Bismil ilçemize büyük bir halk kütüphanesi istiyoruz.

BİSMİL'E HALK KÜTÜPHANESİ İSTİYORUZ !!!
BİSMİL'E HALK KÜTÜPHANESİ İSTİYORUZ !!! Admin

Bismil halkının ve özellikle de eğitimcilerin Bismil'e yakışır bir halk kütüphanesi isteğini Bismil Medya olarak gündeme getirmek istedik. 

YILLAR ÖNCE BİSMİL'DE OLAN HALK KÜTÜPHANESİNİ GERİ İSTİYORUZ

Bismilli olanlar bilir aslında, yıllar önce Altıok Mahallesi çarşı merkezde (Kasaplar Çarşısının altı) Bismil'e ait bir Halk Kütüphanesi vardı. Lakin bakımsızlık ve ilgisizlikten dolayı kapanmaya yüz tuttu ve en sonda da kapandı.

BİSMİL'DE ON BİNLERCE ÖĞRENCİ VAR

Bismil'de onlarca okulda onbinlerce öğrenci bulunuyor. Kütüphane kültürünün oluşabilmesi için Bismil'e ait aynı anda 50 kişinin kitap okuyup araştırma yapabileceği bir kütüphane istiyoruz. Her köşede her boş arsada yükselen binalar geleceğe ait bir yatırım değildir, asıl yatırım kitaba,okumaya aslında eğitime yapılan yatırımdır. 

BİSMİL'DE ONLARCA KAFE VAR AMA KÜTÜPHANE HİÇ YOK

Bismil'de son yıllarda her mahallede en az 3 tane kafe açıldı. Her mahallede bir kütüphane olması gerekirken maalesef 100 binin üzerinde ve on binlerce öğrencinin okuduğu Bismil'de tek bir bile Halk Kütüphanesi bulunmuyor. Okumayan, araştırma yapmayan öğrenci kalmasın diyerek Bismil'e bir kütüphane istiyoruz.

KUR'AN'IN İLK AYETİ OKU !!!

Biz kullarına Yüce Rabbimiz Peygamberimiz aracılığıyla kutsal kitap Kuran-ı Kerim’i göndermiştir. İlk sözünde bize “Oku demektedir. Ankebut Suresi 45.ayette “Sana vahyedilen kitabı güzel güzel oku” demektedir. Kuran’ımız oku diyen ayetiyle bizlere, dünyaya, bütün insanlığa yankısını ve davetini duyurmaktadır. Hz. Peygamberimiz de “İlim talep etmek (okumak, öğrenmek ve araştırmak) her Müslüman’a farzdır” diyor. Kitaplar bir dosttur. Onlara yaklaşmaya ve dost olmaya çalışmalı, içinde taşıdığı zenginlikten de faydalanılmalıdır. Düşünür Jereni Anna “Kitaplar da dostlar gibi iyi seçilip okunmalı” demektedir.

EN BÜYÜK HAZİNE KİTAPTIR

Kitaplar bilgi hazineleridir. İlim ve kültürü insanlara aktaran vasıtalardır. Düşünceleri besler ve güçlendirir. İnsanı bilgili kılar. Kitap okuyanın kelime haznesi çok, genel kültürü yüksek olur. Muhakeme yeteneği artar ve aklını iyi kullanır. Daha sağlıklı düşünür ve karar verir ve daha başarılıdır.

EN BÜYÜK HASTALIK: KİTAPLARDAN VE OKUMAKTAN UZAKLAŞMAK !!!

Büyüklerimiz kitaba, ilim ve kültüre bu kadar ilgili iken, biz niçin kitap okumuyoruz ve kitap okumayı sevmiyoruz. Televizyon, diziler, internet, bilgisayar, tabletler,  cep telefonları insanımızı özellikle gençlerimizi esir almakta, evlerimize, beyinlerimize müdahale ederek bilgi körlüğüne, kirliliğine yol açmaktadır. Okumaktan, kitaptan, kütüphaneden uzaklaştırmaktadır. 

Kitaplar aynı zamanda bir milletin fikir ve kültür hazinelerini geçmişten bugüne taşıyan ve ilim ve fikir dünyasına açılan kapılardır. Kitapla yetişen nesiller başarılı olur ve bilgili yetişmiş olurlar.

Düşünür Ovidius “Yetişen zekaları kitaplarla beslemeyen milletlerin sonu acıdır” diyor. O yüzden insanlarımıza özellikle gençlerimize kitap okuma alışkanlığı ve kitap okuma sevgisi vermeliyiz. Yine düşünürlerden Gothe “İnsanın bir şey öğrenebilmesi için her şeyden önce o şeyi sevmesi gerekir” demektedir.

KİTAP OKUMADA EN BÜYÜK GÖREV: ANNE VE BABALARINDIR

İnsanlarımızın, gençlerimizin kitap okumasında anne ve babalara ve öğretmenlere çok büyük görev düşmektedir.

Hz. Ali efendimiz “Bana bir harf öğretenin kölesi olurum” demiştir.

Ailede en başta çocukların kitap okuma alışkanlığının gelişmesinde, anne ve babaların davranışlarının önemli ve belirleyici rolü bulunmaktadır. Büyüklerinin ellerinde kitap, dergi görünce okuma alışkanlıklarını küçükken kazanırlar. Ağaç yaş iken eğilir. Anne ve baba ev ortamında ve dışarıda çocukları için kitap okumaya zaman ayırmalıdır. Aile içinde okuma saati belirlenip 20-30 dakika kitap okunmalıdır.

Dışarıda da anne ve baba, çocuklarını kitapevlerine, kütüphanelere, kitap fuarlarına götürüp gezdirmeli, yazarlarla buluşturup sohbet ettirmeli ve imzalı kitaplarını aldırmalıdırlar. İmzalı kitabı alan çocuk heyecanla ve hevesle kitabı okur ve sevinir. Evlerimizde kitaplıklar kurulmalı, ancak alınan kitaplar raflarda tozlanmak için değil, okunmak için alınmalıdır.

OKULLARDA MUTLAKA OKUMA SAATİ OLMALI

Okullarda da okuma saati konulmalı, öğretmenle birlikte kitap okunulmalı, öğrenciler kitap okumaya teşvik edilmelidir. Ayrıca öğretmenler de öğrencileri kitapevlerine, kütüphanelere, kitap fuarlarına götürerek, kitaplarla ve yazarlarla buluşturmalı, kitabı sevdirmeye, bu sevgiyi de alışkanlığa dönüştürülmelidirler.

Avrupalıyı, Amerikalıyı Rus’u ve Japon’u otobüste, trende, uçakta, vapurda kitap okurken görürsün. Onlar her yerde ve her fırsatta kitap okuyarak bilgilerini artırırken, bizler de niçin böyle bir kitap okuma alışkanlığı yok.

KİTAP OKUMADA SONLARDAYIZ

Türkiye İstatistik Kurumuna göre kitap ihtiyaç maddeleri sıralamasında 235. sırada yer almaktadır. Ülkemizde kitap okuma oranı %5 iken, televizyon oranı %95’tir. Gün içerisinde insanlarımız ortalama 5 saat televizyon seyrederken, kitap okumaya ise yılda sadece 6 saat vakit ayırmaktadır. Japonya’da kişi başına düşen kitap sayısı 25, İsviçre’de 10, Fransa’da 7 iken Türkiye’de her 6 kişiye bir kitap düşmektedir.

Eğitim-Sen'in araştırmasına göre öğretmenlerin %8’i hiç kitap okumuyor, %28’i ayda bir kitap okuyor, %39’u da bu konuda fikir beyan etmiyor.

Halk arasında dilimizde bir söz vardır “boş zamanlarımda kitap okurum” diye. Kitap okumak boş zaman işi değildir. Bilgilenmek için kitaba zaman ayırarak okumalıyız. Kitap aklın ilacıdır. Kitap okumayı su ve yemek gibi temel bir ihtiyaç haline getirmeliyiz.

Düşünür Gelius “Kitaplar sessiz öğretmenlerdir diyor. Bir ülkede ne kadar çok kitap okunursa o millet o kadar çok başarılı ve güçlü olur.

Hz. Ali efendimiz “Çocuklarınızın yarın söz sahibi olmasını istiyorsanız, daha bugünden onlara iyi kitaplar hediye edin” demiştir.

KÜTÜPHANE KURMAK İBADETHANE KADAR ÖNEMLİDİR

 

Victor Hugo “Kitaplık kurmak, ibadethane kurmak kadar kutsaldır” demektedir. Kitabı ve kütüphaneyi ne kadar çok halk kitlesine ulaştırırsan, onlarla buluşturursan, okuyan sayısı o derece artacaktır. Kütüphanenin ürünü kitap, sermayesi ise, halktır.

 

Avrupa’da birçok devletlerde en ufak semtlerde dahi küçük kütüphane odaları kurulmuş, hizmet halkın ayağına götürülmüştür. Yine Avrupa ve Amerika da kütüphaneler, dekor, tefriş, görüntü, iç mimari estetik, yönünden çekici, ferah, aydınlık, çiçek ve bitkilerle dolu, huzur ve kitap okuma zevk ve isteği verici şekilde dizayn ve düzenleme yapılmış, okuyucuyu cezbeden, heves ve ilgisine yönelik hizmet düşünülmüştür.

BİSMİL MEDYA olarak bizler halkımızın dileklerini ilettik. Bizimde, Bismilimizin de kütüphanesi olsun istiyoruz.

 

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Dilara     2018-01-07 destekliyorum
Tekin İlkay     2018-01-07 İnsaalah açılmasına vesile olursunuz hocam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
BİSMİL'DE SAYILAR İLK DEFA BU KADAR YÜKSELDİ !!!
BİSMİL'DE SAYILAR İLK DEFA BU KADAR YÜKSELDİ !!!
AK PARTİ BİNASINA SALDIRAN ZANLILAR YAKALANDI !!!
AK PARTİ BİNASINA SALDIRAN ZANLILAR YAKALANDI !!!